R e k l a m a

🔸 Czy w Bochni można łatwo znaleźć pracę zdalną?

Po dwóch latach pandemii polskie społeczeństwo przyzwyczaiło się do pracy zdalnej, a o jej popularności świadczą niedawne poprawki wprowadzone do Kodeksu pracy. Niestety nie każdy może pracować przez internet, a polityka niektórych firm sprawia, że home office wciąż pozostaje marzeniem wielu pracowników biurowych. Czy w Bochni można łatwo znaleźć pracę zdalną? Jak wygląda rynek pracy w powiecie bocheńskim?

Rynek pracy w Bochni – garść statystyk

Pod względem statystyk Bochnia nie odbiega zanadto od innych, małopolskich miejscowości. Pod koniec 2022 roku stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 3,7 proc. To bardzo dobry wynik, jeden z najlepszych w regionie – bezrobocie w całym województwie małopolskim to aż 5,2 proc. Z szacunków powiatowego urzędu pracy wynika, że liczba osób bezrobotnych w samej Bochni jest dużo mniejsza, niż w przypadku otaczających ją miejscowości.

Co oznaczają dane na temat bezrobocia w powiecie bocheńskim? Wynika z nich, że praca w Bochni powinna być łatwa do znalezienia – przynajmniej teoretyczne, bo z danych urzędu pracy wynika, że ponad 500 mieszkańców powiatu jest długotrwale bezrobotnych. Dlaczego?

Spójrzmy na wyniki Barometru zawodów 2022 dla powiatu bocheńskiego. Okazuje się, że w niektórych zawodach (np. pracownicy biurowi oraz administracji publicznej, ekonomiści) występuje duża nadwyżka pracowników, natomiast w innych panuje obecnie równowaga. Są też takie zawody (np. kierowcy, brukarze, spawacze, robotnicy budowlani), gdzie wciąż brakuje rąk do pracy. Co Barometr zawodów 2022 mówi nam o zapotrzebowaniu na pracę zdalną w Bochni?

Praca zdalna w Bochni – czy można ją łatwo znaleźć?

Z badania wynika, że największy popyt w powiecie bocheńskim jest na pracowników w branży budowlanej, logistycznej oraz szeroko pojętych usługach. Większość deficytowych zawodów opiera się na pracy fizycznej lub bezpośrednim kontakcie z klientem, co uniemożliwia podjęcie pracy przez internet. Oczywiście są od tego wyjątki (np. pracownicy sprzedaży internetowej oraz obsługi telefonicznej), ale jest ich niewiele.

Wystarczy szybki rzut oka na listę ofert pracy w Bochni i okolicach, by zauważyć, że autorzy badania mają rację. W serwisach ogłoszeniowych dominują pracodawcy szukający kasjerów oraz obsługi klienta w sklepach, a także pracowników fizycznych – zarówno doświadczonych specjalistów, jak i niewykwalifikowanych pomocników. Co ciekawe, w powiecie bocheńskim często pojawiają się ogłoszenia dla nauczycieli. Ofert pracy zdalnej jest niewiele, choć wciąż można je znaleźć. Co warto wiedzieć na ich temat?

Jak znaleźć pracę zdalną w Bochni?

W przypadku pracy zdalnej możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie – przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce często obowiązują nas różne ograniczenia, a wielu pracodawców preferuje model hybrydowy, wymagający regularnych odwiedzin w biurze. Jeśli w wybranym zawodzie praca zdalna jest popularna, to zawsze możemy złożyć CV do firm spoza Bochni. Poszukiwania należy zacząć od najbliższej okolicy. Jeśli odezwie się do nas pracodawca z Krakowa czy Tarnowa, to dojazdy do biura dwa razy w tygodniu nie będą aż tak obciążające.

Niestety najczęściej pracodawcy wymagają od kandydatów zamieszkania w mieście, w którym znajduje się oddział firmy – nawet w przypadku pracy na home office. W takiej sytuacji pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż w internecie pojawi się interesujące nas ogłoszenie. Możemy też rozważyć zrezygnowanie z pracy zdalnej. Brak dojazdów oraz korzyści przewidziane przez Kodeks pracy są niewątpliwie bardzo atrakcyjne, ale praca z biura też ma swoje zalety – jest efektywniejsza i pozwala na oddzielenie życia osobistego oraz zawodowego grubą kreską.

Praca zdalna w Bochni: podsumowanie

Z danych zebranych przez urząd pracy oraz Barometr zawodów wynika, że znalezienie pracy zdalnej w Bochni jest trudne. Dzieje się tak ze względu na brak deficytu rąk do pracy w zawodach umożliwiających pracę przez internet. Okazuje się, że bocheńscy pracodawcy poszukują pracowników o zupełnie innych kompetencjach, przez co oczekiwanie na interesujące nas ogłoszenie może być długie – a i tak nie mamy gwarancji, że faktycznie zostaniemy przyjęci do pracy zdalnej.

Najnowsze materiały Partnerów