R e k l a m a

Sejm w obronie imienia Jana Pawła II. Co mówili i jak zagłosowali nasi posłowie?

-

W czwartek wieczorem Sejm przyjął przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II”. Podczas wygłaszania stanowisk przed głosowaniem na mównicy pojawili się m.in. parlamentarzyści z naszego regionu: Urszula Rusecka (PiS) i Stanisław Bukowiec (Porozumienie).

Projekt uchwały został złożony w Sejmie jako reakcja na przygotowany i wyemitowany w TVN24 reportaż „Franciszkańska 3”, w którym postawiono zarzut, że Karol Wojtyła, zanim jeszcze został papieżem Janem Pawłem II, miał wiedzieć o nadużyciach seksualnych księży i ukrywać je.

Urszula Rusecka: „Apeluję do wszystkich Polaków”

W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość głos zabrała posłanka reprezentująca nasz okręg wyborczy, Urszula Rusecka:

– W ostatnim czasie mamy do czynienia z niespotykanym, medialnym, agresywnym atakiem, na papieża Jana Pawła II, naszego rodaka, świętego, papieża wielkiego – mówiła Urszula Rusecka. – To atak na papieża, jako postaci ważnej dla naszego narodu, dla naszego polskiego Kościoła i Kościoła na świecie. Atak na człowieka, ale również lub przede wszystkim na jego nauczanie, szczególnie jako papieża rodziny, atak na jego ogromny dorobek, potężne dziedzictwo zawarte w słowach, listach, dokumentach i encyklikach.

Prawo i Sprawiedliwość wyraża zdecydowany sprzeciw wobec niesprawiedliwych i szkodliwych działań mających w sposób celowy i zaplanowany uderzyć w Jana Pawła II, zniszczyć jego autorytet, stworzyć inny, nowy, kłamliwy wizerunek papieża, spowodować, że nie będzie szanowany, a jego nauczanie będzie bezzasadne. O to chodzi? o to państwu chodzi? O przekreślenie wagi tego historycznego pontyfikatu? Obalenie jego świętości? Do czego to wszystko zmierza? Przed tym ostrzegał błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński: „Kiedy przyjdą zniszczyć ten naród, to zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego narodu” – mówiła posłanka z Wieliczki, po czym dodała:
Święty Jan Paweł II nie potrzebuje obrony – on sam się broni. Naszym zadaniem jest przypominać prawdę o jego wielkim nauczaniu!

– Apeluję do wszystkich Polaków, do całego „pokolenia JP2”, do wierzących i niewierzących, którzy kochają i szanują ogromne zasługi i dziedzictwo wielkiego papieża o podjęcie wszelkich działań w obronie naszego wybitnego rodaka. Nie lękajcie się! – zakończyła posłanka.

Stanisław Bukowiec: „Zarzuty wobec JP II opierają się na dokumentach komunistycznych służb”

Stanowisku klubu Porozumienie przedstawił poseł z Bochni – Stanisław Bukowiec:

– W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiły się zarzuty wobec braku właściwej reakcji na przypadki pedofilii wśród księży ze strony Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Pedofilia, jako jedna z najbardziej ohydnych zbrodni powinna być surowo karana, nie ma też żadnego usprawiedliwienia dla tuszowania tego typu przypadków. Jednak zarzuty wobec Jana Pawła II opierają się na jednostronnych, fragmentarycznych i tendencyjnych źródłach jakimi są archiwa komunistycznej bezpieki – zwracał uwagę bocheński parlamentarzysta.

Stanisław Bukowiec podkreślił, że „zarzuty oparte na dokumentach komunistycznych służb nie mogą być wyznacznikiem i podstawą stawianych zarzutów„. – Zresztą z innych doniesień medialnych, choćby publikacji dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że decyzje Karola Wojtyły były wobec oskarżanych o te czyny księży właściwe – dodał, po czym skonkludował: – Dlatego za słuszny należy uznać postulat aby sprawa ta stała się przedmiotem prac bezstronnej komisji historyków. Jesteśmy przekonani, że jej ustalenia wykażą bezpodstawność zarzutów stawianych wobec papieża i potwierdzą jego wizerunek jako przewodnika duchowego i autorytetu moralnego dla milionów ludzi na całym świecie. Dla nas, Polaków, Jan Paweł II zapisał się także w historii jako ktoś, kto walnie przyczynił się do obalenia komunizmu i odzyskania przez naszą ojczyznę wolności. Pamięć o tym wielkim Polaku i wyjątkowym człowieku powinna zostać przekazana następnym pokoleniom.

W głosowaniu uchwałę poparło 271 posłów, przeciw było 43, 4 wstrzymało się. Nie głosowało 142.

Podczas głosowania posłowie PiS wstali eksponując przyniesione na salę zdjęcia Jana Pawła II.

Na zdjęciach powyżej posłanka Józefa Szczurek-Żelazko – pełnomocnik PiS w okręgu „Bochnia”.

W głosowaniu demonstracyjnie nie wzięli udziału m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej (w tym Urszula Augustyn z naszego okręgu). Powody takiej decyzji wyjaśnił w stanowisku klubu Paweł Kowal:

Nie wystarczy wstawać i klaskać. Trzeba pokazać swoim świadectwem, po której jesteście stronie. Spuśćcie trochę z emocji, otwórzcie swoje uszy, nie odcinajcie Polski od Europy, nie niszczcie niepodległości Polski, bo to jest działanie przeciwko politycznemu dziedzictwu Karola Wojtyły. (…) Wy dzisiaj chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS-u. Wy nie chcecie go bronić. Wasze działanie niczemu dobremu nie służy. Pomyślcie sobie, co powiedziałby Jan Paweł II, gdyby słuchał tego, co jest w Radiu Szczecin. Pomyślcie sobie, co by czuł, oglądając dziennik telewizyjny jak za Urbana, który codziennie pokazujecie. Pomyślcie, co by mówił, gdyby słuchał o „chamskiej hołocie”, to wasze słowa, prezesa Kaczyńskiego, gdyby słuchał Janusza Kowalskiego, który mówił o „skundlonej opozycji”. Wy jesteście w stanie potem się powoływać na Jana Pawła II? A poseł Żalek i szybka ścieżka? Wam się to wszystko klei? Wy uważacie, że pomagacie? Jakiej wy sprawie służycie? Wy jesteście faryzeuszami. I dlatego my do waszej akcji się nie przyłączymy.

Jak zagłosowała dziewiątka posłów z naszego regionu?

„Za” przyjęciem uchwały:

  • Stanisław Bukowiec (Porozumienie)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
  • Norbert Kaczmarczyk (PiS / Solidarna Polska)
  • Wiesław Krajewski (PiS)
  • Anna Pieczarka (PiS)
  • Urszula Rusecka (PiS)
  • Piotr Sak (PiS / Solidarna Polska)
  • Józefa Szczurek-Żelazko (PiS)

Nie głosowali:

  • Urszula Augustyn (KO)

Uchwała Sejmu ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak – św. Jan Paweł II.

Próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989 r.

„Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski” – głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok 2020 Rokiem Jana Pawła II przyjęta zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami.

Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce.

Jako posłanki i posłowie wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie Wielkiego Polaka. Zrobili to zarówno ludzie dalecy od Kościoła, jak i ci, którzy do niego należą i od lat walczą o naprawienie błędów popełnianych po ujawnieniu nadużyć.

Niech nasza postawa będzie świadectwem dla wszystkich, którzy próbują odebrać nam godność i wymazać pamięć. Jan Paweł II był wzorem nie tylko dla społeczeństwa, ale dla całej klasy politycznej, w czasach gdy rodziła się nasza demokracja. Polacy i ich demokratycznie wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą na to, by zniszczono pamięć o Nim za pomocą materiałów sfabrykowanych przez system komunistyczny, któremu się sprzeciwiał”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia