Co dalej z przetargiem na Planty w Bochni? Urzędnicy chcą zwiększyć wkład miasta

-

Na najbliższą sesję Rady Miasta Bochnia urzędnicy przygotowali projekty uchwał, które mają zwiększyć wkład miasta na rewaloryzację Plant Salinarnych o prawie 4 mln zł.

Przypomnijmy: w pierwszym przetargu najtańsza oferta opiewała na ok. 17,1 mln zł, a w drugim na 16,35 mln zł. To znacznie więcej niż zaplanował magistrat (prawie 13 mln zł).

Oferty, które uzyskaliśmy w ramach postępowania przetargowego są wyższe niż to co zaplanowano w budżecie. Natomiast przygotowaliśmy stosowny wniosek o zmianę uchwały budżetowej dla tego zadania. Chodzi o dofinansowanie do takiej wartości, abyśmy mogli przyjąć pierwszą ofertę i zrealizować to zadanie, czyli w sumie 16,3 mln zł plus dochodzą do tego nadzory autorskie, inwestorskie – tłumaczył w środę podczas posiedzenia komisji kultury Rafał Nosek, naczelnik wydziału inwestycji, rewitalizacji miasta i funduszy zewnętrznych w Urzędzie Miasta Bochnia.

Będziecie państwo głosować na sesji „za” lub „przeciw”. Mam nadzieję, że będą głosy „za”. Mamy dość duże dofinansowanie (prawie 12 mln zł z Polskiego Ładu – przyp. red.). Szkoda byłoby to stracić. Wiem, że wydatek ze strony miasta będzie znaczny, ale jeżeli tego nie podniesiemy to być może spotkamy się z sytuacją, że będziemy musieli sami wydać te pieniądze. Myślę, że warto utrzymać dotację – dodał Rafał Nosek.

Naczelnik odniósł się jeszcze do kwestii zmniejszenia zakresu prac.

Podjęliśmy działania zmierzające do tego, żeby obniżyć wartość realizacji. Obcięliśmy trochę z zakresu: nie będziemy przebudowywać dojazdu do SP nr 2 (…), zubożyliśmy fontannę o multimedia, sama fontanna zostanie, ale nie będzie dźwięku i obrazów, które można byłoby pokazać. Te działania według naszych kosztorysów inwestorskich spowodowały, że oferty powinny być tańsze o ok. 3 mln zł. Tak się nie stało. Patrząc ogólnie to ta oferta jest droższa (od najtańszej z poprzedniego przetargu – przyp. red.). Oszczędziliśmy 1 mln zł, a wykonamy mniej o roboty o wartości 3 mln zł. Podejrzewam, że gdybyśmy ogłosili nowy przetarg to ceny byłyby jeszcze wyższe… – powiedział Rafał Nosek.

W projekcie uchwały zmieniającej tegoroczny budżet Bochni wpisano zwiększenie środków na to zadanie w wysokości 230 tys. zł. Ale w sumie będzie ono potrzebne znacznie większe, bo wynoszące ok. 4 mln zł, co zostało ujęte w projekcie uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową (łączne nakłady ok. 16,8 mln zł, limit w 2023 r. ok. 7,3 mln zł, a w 2024 r. ok. 9,5 mln zł).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023