R e k l a m a

Bochnia. W Święto 3 Maja burmistrz i starosta mówili o wyborach

-

Podczas trzeciomajowych przemówień w Parku Rodzinnym Uzbornia starosta Adam Korta i burmistrz Bochni Stefan Kolawiński nawiązali do zbliżających się, jesiennych wyborów parlamentarnych.

Przed lokalnymi samorządowcami głos zabrał senator Włodzimierz Bernacki, który przypomniał historyczne tło uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jej znaczenie dla ówczesnego państwa polskiego.

Starosta: Różnijmy się, ale wzajemnie szanujmy

Po nim przemawiał Adam Korta:Uchwalenie konstytucji to jest jedna rzecz. Ważniejszą w mojej ocenie jest przestrzeganie tej konstytucji i chciałbym życzyć państwu wszystkim, żebyśmy w dzisiejszych czasach tę obecną konstytucję nie tylko szanowali, ale przede wszystkim przestrzegali – powiedział starosta bocheński.

Następnie Adam Korta nawiązał do radykalizacji języka debaty publicznej. – My Polacy potrafimy się różnić – i dobrze, różnijmy się, wytykajmy sobie błędy, mówmy o nich, bądźmy sceptyczni – ale czy my musimy wypowiadając tę krytykę tak naprawdę wzajemnie się nie szanować? A widać to przede wszystkim w telewizji, mass mediach, w momencie kiedy zaczynamy interesować się polityką.

– Życzyłbym sobie i myślę, że państwo również, żebyśmy tak jak na co dzień w życiu rodzinnym potrafimy się wzajemnie szanować, to również na poszczególnych poziomach naszego życia, naszego zaangażowania zawodowego, ale też politycznego, tym szacunkiem wzajemnym się obdarzali – ciągnął Adam Korta. – Trochę mi tego brakuje – nie wiem jak państwo to zauważacie? Wydaje mi się, że to powinna być diametralna zmiana. A mówię to dlatego, ponieważ ten rok jest rokiem wyborczym, za parę miesięcy wybory parlamentarne i życzyłbym sobie, żeby politycy, którzy będą uczestniczyć w tym procesie wyborczym, żeby mimo to, że będą się różnić, bo na pewno będą się różnić, ale żeby się przede wszystkim szanowali.

Burmistrz: Do parlamentu wybierzmy mądrze

Przemawiający chwilę później burmistrz Bochni Stefan Kolawiński bezpośrednio odniósł się do słów starosty:

– W nawiązaniu do tego co powiedział pan starosta: bardzo różnie się w naszym kraju dzieje i jeżeli porównamy okres Konstytucji 3 Maja i tego co dzisiaj w Polsce się dzieje, język debaty publicznej, swarów, które nas niszczą od wewnątrz, to trzeba wziąć pod uwagę to, że życzenia pana starosty są jak najbardziej cenne. Z tego względu, że proszę państwa, jeżeli my wewnątrz nie potrafimy się porozumieć, będziemy stanowić łatwy łup dla naszych przeciwników, którzy są w różnych stronach świata podkreślił gospodarz Bochni.

– Nie sposób tutaj nie wspomnieć o tym, co dzieje się w tej chwili na wschodzie, więc odpowiedzią na obawy, które w związku z tą zaistniałą sytuacją się pojawiają jest to co robi obecnie nasz rząd: a więc wzmożone zakupy sprzętu wojskowego, dozbrajanie armii, to są ważne elementy – dodał Stefan Kolawiński, po czym zaapelował: Wybierzmy mądrze, wybierzmy z rozsądkiem w wyborach do parlamentu te osoby, które potrafią współpracować, te które potrafią myśleć państwowo, które będą widziały w tym kawałku Europy, który zamieszkuje nasz naród, tą podmiotowość.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia