R e k l a m a

W filii nr 1 Biblioteki otwarto wystawę prac Teresy Mrugacz – ZDJĘCIA

-

W czwartek w filii nr 1 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni otwarto wystawę prac Teresy Mrugacz.

Artystka urodziła się w Tarnogrodzie, lecz dzieciństwo i młodość upłynęły jej w Majdanie Sieniawskim, gdzie pośród piękna przyrody kształtowała się jej osobowość i wrażliwość artystyczna. Ukończyła Liceum w Sieniawie i studia na WSP w Rzeszowie, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Po zamążpójściu zamieszkała w Bytomsku i rozpoczęła pracę nauczyciela – polonisty w pobliskiej Muchówce, którą kontynuowała aż do emerytury.

Jednak jej największą pasją okazała się sztuka. Pierwsze próby poetyckie podjęła już w czasach licealnych, malarstwem zajęła się znacznie później. Na swojej drodze spotkała wiele osób, które ją wspierały i pomagały poznawać tajniki malarstwa a także służyły pomocą w organizowaniu wystaw. Pokazywała swoje obrazy m.in. w Bochni, Brzesku, Tarnogrodzie, Biłgoraju, Miechowie, Krakowie, Nowym Wiśniczu oraz wśród brytyjskiej Polonii w Coventry. Wiele obrazów znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Od kilku lat jest członkiem limanowskiego oddziału TPSP i uczestniczy w wystawach zbiorowych.

W swojej twórczości Teresa Mrugacz preferuje malarstwo olejne o różnorodnej tematyce: kwiaty, pejzaże, martwe natury, architekturę i portrety. Na swoich obrazach, z wielkim realizmem i wyczuciem koloru, ale też liryczną wrażliwością, przedstawia urokliwe miejsca, czasem już nieistniejące.

Malarstwo pani Teresy jest wręcz perfekcyjnie czyste pod względem kompozycyjnym. Wszystkie elementy pejzażu zdają się wzajemnie przenikać. Nawet jeśli w krajobrazie pojawia się ślad ludzkiej ręki, chata, kopa siana, płot, to jest on tak wtopiony w krajobraz, że wydaje się, iż bez tego śladu obraz wydaje się niepełny. Harmonia, cisza i spokój to cechy pejzaży pani Teresy – te słowa Jerzego Skrobota, dziennikarza i krytyka sztuki, najlepiej oddają charakter prac artystki.

Kolejną pasją Teresy Mrugacz stała się renowacja i malowanie starych drewnianych skrzyń, zajęła się także renowacją starej kapliczki do skansenu w Laskowej. Od roku zajmuje się również reżyserią spektakli w kole teatralnym „Odeon” w Żegocinie.

Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc w godzinach pracy filii nr 1, ul. Wojska Polskiego 1.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc