Os. Niepodległości: Brakuje pieniędzy na rozbiórkę przedszkola

-

Burmistrz wnioskował do rady miasta o przesunięcie w budżecie kwoty 100 tys. złotych na rozbiórkę będącego w złym stanie budynku Miejskiego Przedszkola nr 2 na os. Niepodległości (ma być potem odbudowany). Radni zgodzili się tylko na 50 tys. zł. Już wiadomo, że za takie pieniądze nikt tego nie zrobi.

Przedszkole w ruinie

Przypomnijmy: na początku marca 108 dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola nr 2 zlokalizowanego na os. Niepodległości straciło swoją placówkę. Powodem było stwierdzenie fatalnego stanu budynku, zagrażającego bezpieczeństwu przebywających w nim osób. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Wszystkie dzieci oraz załoga Miejskiego Przedszkola nr 2 znalazły tymczasowe miejsce w działającej po sąsiedzku Publicznej Szkole Podstawowej nr 7. Podczas zebrania osiedlowego burmistrz Stefan Kolawiński zapewnił, że przedszkole będzie działało w tym miejscu tak długo jak będzie to potrzebne (szczegóły TUTAJ).

Władze miasta zdecydowały o odbudowie przedszkola. Jednak najpierw obecny budynek trzeba wyburzyć.

Tylko 50 tys. złotych na rozbiórkę

Jeszcze w marcu burmistrz zaproponował radnym przesunięcie 100 tys. zł na prace rozbiórkowe obiektu. Środki miały być „ściągnięte” z z zadania „ul. Grodeckiego – wykonanie placu zabaw dla dzieci oraz siłowni letniej”. Ale radni komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów zaprotestowali i zaproponowali, aby to zadanie jedynie okroić rezygnując z budowy siłowni letniej. W ten sposób na rozbiórkę przedszkola zostałoby 50 tys. zł.

Burmistrz zaakceptował wniosek komisji i na sesji pod głosowanie trafił poprawiony projekt uchwały uwzględniający zaproponowane zmiany. Przyjęto go jednogłośnie (20 głosów „za”, radny Bogusław Dźwigaj był nieobecny podczas sesji).

Kwota zdecydowanie za mała

Po opracowaniu dokumentacji i uzyskaniu pozwolenia, w maju magistrat rozpoczął poszukiwania wykonawcy zadania. Ogłoszono postępowanie w trybie zapytania o cenę. Ale trzeba je było unieważnić, bo wszystkie oferty okazały się za wysokie.

– Wpłynęło 12 ofert. Dwie z nich mieściły się w kwocie, która pierwotnie była planowana na to zadanie, czyli 100 tys. zł. To oznacza, że wysokość środków na rozbiórkę przedszkola została dobrze oceniona przez pracowników magistratu – wskazuje w rozmowie z Bochnianin.pl zastępca burmistrza Gustaw Korta. I wylicza: – Najtańsza oferta wynosiła 89 195,34 zł, a druga w kolejności 99 999,99 zł. Niektóre były „kosmiczne”, najwyższa to 883 tys. zł.

Gustaw Korta podsumowuje: – Gdyby radni przeznaczyli na to zadanie wnioskowaną przez nas kwotę 100 tys. zł to myślę, że na pewno jedna z tych ofert rozpatrzona byłaby pozytywnie, bo są to poważne firmy.

Co dalej?

Zastępca burmistrza przyznaje: – Mając 50 tys. zł nie ma co kierować kolejnego zapytania. Nie sądzę, żeby ktoś dał cenę o połowę niższą.

Gustaw Korta dodaje, że burmistrz nie podjął jeszcze decyzji dotyczącej kolejnego kroku. Zwraca jednak uwagę, że „nie jest to aż tak istotna sprawa, bo i tak nie ma środków na to, żeby rozpocząć budowę nowego obiektu”. Przypomnijmy, że koszt odbudowy wstępnie szacuje się na 2,5 mln zł. Takich pieniędzy miasto nie wygospodaruje nagle w już uchwalonym i realizowanym tegorocznym budżecie, najprawdopodobniej poszuka ich planując wydatki na przyszły rok.

Dlatego G. Korta uspokaja: – Są różne rozwiązania, które można zastosować w przyszłości np. rozbiórka jednocześnie z projektowaniem i budową nowego budynku, w jednym zadaniu.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

MDK: Konkurs plastyczny „Pejzaż”

Miejski Dom Kultury w Bochni ogłosił konkurs plastyczny „Pejzaż”. Zachęca tym samym dzieci i młodzież do przyglądnięcia się otoczeniu, temu najbliższemu -...

Nowa zieleń na os. Smyków i BSAG. Drzewa i krzewy za prawie 130 tys. zł

Bochnia zakończyła realizację dwóch zadań inwestycyjnych polegających na zagospodarowaniu zielenią izolacyjną terenów zlokalizowanych na osiedlu Smyków i w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej....

DKF: „Pavarotti” – biografia „prostego chłopca” z Modeny

W czwartek 24 października Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza na niezwykle poruszającą historię ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów - Luciano Pavarottiego. Film...

Pożar stolarni w Gawłowie. Ogień gasiło 14 zastępów strażaków – ZDJĘCIA

14 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaśniczej prowadzonej dziś od świtu w Gawłowie (gmina Bochnia). W ogniu stanęła miejscowa stolarnia.

Bochnia. Ruch okrężny przy komendzie straży pożarnej już za kilka miesięcy? – WIDEO

Możliwe, że już w I kwartale przyszłego roku na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście zostanie wprowadzony tymczasowy ruch okrężny. Jeśli...

Artykuły promocyjne

Stanisław Bukowiec: Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo! Za nami wybory parlamentarne, w których wzięła udział rekordowa (61,74%) liczba Polaków,...

Ryszard Drożdżak. Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo, wybory parlamentarne za nami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie duża ilość osób...

Rzezawa. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców

Jesteś mieszkańcem Gminy Rzezawa? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach w jednej z siedmiu specjalizacji:

Pierwszy zielony dach w Bochni powstał na os. Panorama

Na rozrastającym się osiedlu Panorama we wschodniej części miasta pojawił się pierwszy w Bochni obiekt, na którym...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

październik, 2019

24paź19:0022:00DKF: „Pavarotti”

27paź14:0016:00Spacer po cmentarzu

27paź17:0025-lecie Orkiestry Baczków

28paź19:30Spotkanie z Robertem Makłowiczem

31paźCały dzieńSesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,610FaniLubię
650ObserwującyObserwuj
X