R e k l a m a

Bochnia. Otwarto nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – ZDJĘCIA, WIDEO

-

We wtorek przy ul. Goczałkowskich w Bochni oficjalnie otwarto Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Inwestycja o wartości ok. 5,2 mln zł umożliwi mieszkańcom skuteczną segregację i utylizację różnorodnych odpadów.

Prezes Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych Sławomir Kołodziej podkreślił, że funkcją nowego PSZOK-u jest odbiór wszystkich odpadów, które nie są zbierane przy bramach posesji.

To kolejny infrastrukturalny obiekt w Bochni, jakże potrzebny, przede wszystkim służący do użytku codziennego. Na co dzień wytwarzamy niestety olbrzymie ilości odpadów zwanych pospolicie śmieciami i wydaje się, że ta nazwa jest najbliższa wyrzuconym rzeczom, które tak naprawdę nie powinny być często niszczone. Dlatego przygotowaliśmy to miejsce, gdzie nie tylko można przywieźć zbędne dobra, ale jest to miejsce, gdzie można oddać rzeczy przydatne wielu innym osobom. To tutaj w obrębie PSZOK-u możemy znaleźć domek, gdzie pan „złota rączka” naprawi zbędny sprzęt, żeby przekazać go za symboliczną złotówkę innym bardziej potrzebującym. To warsztat drugiego życia produktu – powiedział podczas otwarcia Sławomir Kołodziej, prezes Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych.

Na terenie PSZOK-u znajduje się miejsce na edukację ekologiczną dla dzieci, jest też plac zabaw.

– Liczymy na obecność naszych uczniów, mieszkańców Bochni, wraz ze swoimi nauczycielami. Będą oni mogli samodzielnie wyprodukować np. wodór, który napędzi złożony przez nich samochód i będą mogli uczestniczyć czynnie w wielu wspaniałych demonstracjach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Najmłodsi będą mogli z poziomu wesołego placu zabaw poobserwować jak wiatr na dwa sposoby wyprodukuje prąd i jak słońce naładuje baterie dla potrzeb wszelkich domowych pożeraczy prądu. Mam nadzieję, że po takiej lekcji sami będą mogli ocenić dlaczego wszystko co niepotrzebne może być nie tylko potrzebne, ale może przynosić konkretne złotówki zysku. Nauczą się jak postępować w domu z odpadami i gdzie powinny trafić, nauczą się, a przy nich my, bo przecież kto wie i przestrzega wszystkich zasad w zakresie domowej gospodarki odpadami. Dlatego warto wszystko co zbędne przywieźć na Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – stwierdził Sławomir Kołodziej.

Jesteśmy przygotowani do odbioru 21 różnych frakcji odpadów. A przywieźć można wygodnie i bez wysiłku. Wjazd samochodem, czy samochodem z przyczepką, umożliwia automatyczna brama i kieruje kierowcę na wagę. Z dokładnością do 1 kg ważony jest cały pojazd wraz z ładunkiem, aby przy ważeniu na zjeździe zaewidencjonować masę przywiezionych odpadów. Potem manewr wjazdu na rampę i kierowca wybiera odpowiedni kontener dedykowany każdemu rodzajowi odpadów. Pozbycie się zawartości do kontenera ułatwia poziom ustawienia wobec rampy i sprawia, że nie musimy podnosić ich przez wysokie burty załadowcze – wyjaśnił prezes Sławomir Kołodziej.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 5,2 mln zł, przy czym prawie 3,6 mln zł udało się pozyskać z funduszy unijnych.

Bocheński PSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-17:00 oraz w soboty w godz. 8:00-14:00, z wyłączeniem świąt i dni wolnych od pracy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia