R e k l a m a

„Błoto wciąga…” Wystawa projektu fotograficznego zrealizowanego w Puszczy Niepołomickiej

-

W najbliższą niedzielę 4 czerwca w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbędzie się wernisaż projektu fotograficznego „BŁOTO WCIĄGA…”. Oprócz wystawy, na uczestników czekać będą wykłady i warsztaty.

Wielkie Błoto to kompleks bagienny w województwie małopolskim, znajduje się w przeważającej części w Szarowie (gmina Kłaj), na terenie zachodniej części Puszczy Niepołomickiej. Zajmuje powierzchnię 265 ha.

Wernisaż projektu fotograficznego „BŁOTO WCIĄGA…”
Autor zdjęć: Dominika Sowa
Opracowanie merytoryczne: Agnieszka Lisowska

Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca 2023
Miejsce: Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz Laboratorium Aktywności Społecznej, ul. Bocheńska 26, Niepołomice

Wstęp wolny

================================

Ścieżki, po których kroczymy w życiu czasem doprowadzają nas do miejsc, do których nigdy nie chcielibyśmy dotrzeć. Idziemy ufnie stawiając kolejne kroki, by nagle zorientować się, że już nie ma odwrotu i choć bardzo nie chcemy, nie ma wyjścia. Odwracamy się i okazuje się, że nie ma do czego i jak wracać, jest tylko to, co przed nami. Stajemy przed nieoczekiwanym drzwiami z wielkim znakiem zapytania i w zasadzie albo możemy tak stać w nieskończoność bojąc się nacisnąć na klamkę, albo wziąć głęboki oddech i powolutku zacząć zaglądać najpierw przez dziurkę od klucza, potem przez szparę w drzwiach, by ostatecznie śmielej postawić pierwszy krok w nieznane. A potem coraz odważniej kroczyć przed siebie i otwierać się na to, co przyniosą nowe okoliczności, przestrzenie i ludzie, których spotkamy na nowej drodze.

I w zasadzie tak można by opisać początek projektu Błoto wciąga… Wielkie Błoto wciągnęło mnie i Dominikę wiosną 2022 roku. Początkowo wciągało wszystkie moje smutki, a Dominika pomagała zamykać i otwierać kolejne drzwi w życiu. Byłyśmy tam niemal codziennymi gośćmi, a w miarę naszych wizyt zmieniało się wiele, nie tylko w nas, ale i w przyrodzie. Domi zawsze miała ze sobą aparat i dokumentowała tę zmienność przyrody wraz z kolejnymi porami w roku, kolejnymi okolicznościami w naszych życiach. Zabawne, bo wszystko ze sobą współgrało, przyroda towarzyszyła i zgrywała się z nami idealnie. Było przemijanie, wybuchy życia i emocji, mgły o poranku, śpiewy ptaków tak głośne, jak rozkrzyczane myśli w głowie. Potem zimowy sen, uśpienie i znowu kolejne życie po zimie. Na łąkach Wielkiego Błota zaczynała pojawiać się ponownie roślinność, a w naszych głowach zaczęły kiełkować nowe pomysły…Zaczęłam stąpać po nowej ścieżce, a Dominika cały czas mi towarzyszyła i dopingowała (robi to do dziś, bo czasem trzeba popchnąć). A potem wszystko nabrało rozpędu.

Projekt Błoto wciąga…, to odzwierciedlenie całorocznego cyklu naszych spacerów, podczas których szukając ukojenia w przyrodzie i rozmowach obserwowałyśmy zmiany w tym pięknym miejscu i odkrywałyśmy nowe zakątki czerpiąc z tego wiele przyjemności. Po drodze pomysł wystawy rozwijał się tak samo dynamicznie jak życie na Wielkim Błocie. Pojawiali się nowi ludzie i nowe pomysły, które dzięki ich wsparciu mogły zostać zrealizowane. Błoto zaczęło wciągać więc nie tylko nas, ale coraz więcej osób. Mamy nadzieję, że wciągnie i Was.

Agnieszka Lisowska

===================================

Dzięki uprzejmości i gościnności niepołomickiej biblioteki, fotografie zawisną na ścianach pomieszczeń całego budynku Biblioteki Publicznej w Niepołomicach oraz Laboratorium Aktywności Społecznej (LAS Open Space).

===================================

PROGRAM WYDARZENIA

15.00 – „Błoto wciąga…” – otwarcie wernisażu

15.45 – Marcin Kostrzyński – Marcin z lasu (gość specjalny)
Zachwyci nas opowieściami o leśnych mieszkańcach (spotkanie dedykowane jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci).

16:45 – Agnieszka Lisowska – poprzez prezentację przybliży nam teren Wielkiego Błota, jego historię, faunę i florę.
Michał Wieciech – Nadleśnictwo Niepołomice – Leśne savoir-vivre

17.30 – Mr Chlorophyll Art – Kazik Biernat – opowie o pasji jaką odkrywa – jedna z najstarszych technik fotografii – cyjanotypia. Głównymi bohaterami prac Kazika są rośliny z pobliskich łąk i lasów.

*****************************************

Między wykładami odbędą się:

– konkurs z nagrodami dla uczestników wydarzenia
– rozmowy z autorkami projektu
– rozmowy z wykładowcami

Będzie również możliwość zakupu książek Marcina Kostrzyńskiego oraz zdobycia autografu.

Powodów do wzięcia udziału w wydarzeniu jest wiele:

– jesteś miłośnikiem przyrody i lubisz spędzać wolny czas z naturą
– lubisz piękne fotografie
– masz dzieci i chcesz wziąć z nimi udział w ciekawym wydarzeniu rodzinnym
– chcesz miło i ciekawie spędzić niedzielne popołudnie

Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić stoiska:

– Leśni Kumple – pluszaki z lasu oraz bluzy z leśnymi motywami dla dzieci i dorosłych
– Nadleśnictwo Niepołomice – z życia codziennego Puszczy Niepołomickiej
– Mr Chlorophyll Art – prace wykonane techniką cyjanotypii

Serdecznie zapraszamy!

==================================

Organizację wydarzenia wspierają:

– Fundacja Lepsze Niepołomice
– Miasto i Gmina Niepołomice
– Nadleśnictwo Niepołomice

Wernisaż „Błoto Wciąga…” jest realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Niepołomice.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia