R e k l a m a

Dlaczego inwestycje otwierane są „z pompą”? – wyjaśnia posłanka Józefa Szczurek-Żelazko

-

Goszcząca wczoraj na falach radia RDN Małopolska posłanka Józefa Szczurek-Żelazko (PiS) została zapytana o nadawanie otwarciom samorządowych inwestycji dużej rangi poprzez obecność na nich przedstawicieli parlamentu i rządu. Z wyjaśnień wynika, że chodzi o doinformowanie społeczeństwa.

– Ostatnio wiele inwestycji oddawanych jest z tzw. pompą, jest przecinanie wstęgi, są przedstawiciele parlamentu, rządu, były nawet niedawno złośliwości pod adresem premiera, który przyjechał na otwarcie mostu w Tylmanowej (powiat nowotarski – przyp. red.), gdy – jak podkreślały niektóre media – mieszkańcy z przeprawy korzystają przecież od kilku miesięcy. Jak pani to skomentuje? – zapytała prowadząca rozmowę dziennikarka.

Na marginesie, podobna sytuacja była niedawno w Bochni: oddany do użytku jesienią nowo wybudowany mostek na potoku Babica przy wejściu do Parku Uzbornia uroczyście otwierany był wiosną, z udziałem m.in. wicewojewody małopolskiego oraz dwójki posłów PiS: Wiesława Krajewskiego i Józefy Szczurek-Żelazko.

Reprezentująca nasz okręg wyborczy parlamentarzystka odpowiedziała: – Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o wspieraniu inwestycji samorządowych (…) w ramach Polskiego Ładu, czy Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych. Ja przypomnę, że w ramach tych projektów to ponad 80 mld zł wpłynęło do samorządów.

W Polsce w ostatnim czasie pojawiła się taka narracja, że rząd nie wspiera samorządów, niektórzy to wręcz mówili, że „okrada” i w ogóle jest wrogiem samorządów. Niektórzy samorządowcy wpisując się w tą narrację otwierali duże inwestycje, które były nieraz prawie w 100 proc. finansowane z budżetu państwa i oczywiście nie wspominali w ogóle, że to są środki rządowe tylko sami pozyskali te środki i tak dalej. Dlatego też zapadła decyzja w rządzie, że mamy podkreślać, że rząd wspólnie z samorządami realizuje pewne inwestycje, po to żeby Polakom żyło się lepiej, niezależnie czy rządzi burmistrz lub wójt z Platformy, czy z Prawa i Sprawiedliwości, czy też z innej opcji politycznej, ale chcemy realizować te zadania wspólnie, razem z samorządami – wyjaśniała Józefa Szczurek-Żelazko.

– Tych środków było bardzo dużo przekazanych do samorządów i dlatego też, ze względu na takie niedoinformowanie społeczeństwa o tych ważnych działaniach rządu, podjęta została decyzja, że będziemy o tym głośno mówić, a okazją do tego jest taka sytuacja jak uruchomienie, otwarcie, czy też nawet jeżeli już dana inwestycja jest oddana do użytku, to przypomnienie mieszkańcom, że ta inwestycja została wykonana m.in. ze środków rządowych – zakończyła posłanka.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc