Muzealna Akademia Historyczna: Wprowadzenie do świata Łemków

-

Kolejnym gościem w Muzealnej Akademii Historycznej będzie dr hab. Andrzej A. Zięba, kierownik Zakładu Stosunków Etnicznych w Europie Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz Komisji Wschodnioeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności, który wygłosi wykład pt. „Wprowadzenie do świata Łemków”. Spotkanie odbędzie się w piątek 5 lipca o godz. 17.30 w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

W 1988 roku w Honolulu odbywała się konwencja amerykańskich slawistów. Egzotyczny klimat, piękne hotele i wielonarodowa społeczność uczonych, a wśród niej grupa panelowa, która dyskutowała o Łemkach – niewielkiej wspólnocie kulturowej niegdyś żyjącej bez rozgłosu, zasobów majątkowych lub politycznych, w ubogich, górskich wioskach, odizolowanych od świata, wspólnocie dziś pozbawionej swego terytorium macierzystego i rozproszonej.

Jak to się stało, że świat nauki (a także dodać trzeba: polityki) zainteresował się Łemkami, jak dowiedział się o tym, że istnieją, dla jakich okoliczności uznał ich kulturę i dzieje za istotne, ważne, intrygujące? Dlaczego zorganizowano o nich już tyle konferencji, napisano tyle uczonych doktoratów i habilitacji, całą bibliotekę dzieł w najrozmaitszych językach?

Odpowiedź wymaga uważnego wglądu w intymne wnętrze kultury karpackich Rusinów, Rusnaków, Łemków (różnie ten lud nazywano), poznania ich nieprostych, a chwilami dramatycznych dziejów. Ich świat jest bowiem niezwykle oryginalny i niepowtarzalny, odbija w sobie tajemnicze, przedwieczne zawikłania, posiada pamięć o meandrach historii, których oceny wciąż wzbudzają kontrowersje.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023