R e k l a m a

„Bezpieczny senior”. Profilaktyczne spotkanie policjantów i starosty z seniorami

-

Starosta bocheński Adam Korta oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bochni przeprowadzili profilaktyczne spotkanie z bocheńskimi seniorami. Działania miały miejsce w związku z rozpoczętą wspólnie akcją pn. „Bezpieczny senior” i dotyczyły zagrożeń ze strony oszustów, na które ta grupa społeczna jest szczególnie narażona.

„Bezpieczny senior” to wspólna akcja profilaktyczna realizowana przez Komendę Powiatową Policji w Bochni oraz Starostwo Powiatowe w Bochni. Od początku sierpnia ulotki zawierające informacje o sposobach działania oszustów oraz porady mające przed tymi działaniami chronić trafiły do skrzynek pocztowych mieszkańców powiatu bocheńskiego oraz w wersji elektronicznej na strony internetowe lokalnych mediów (o akcji pisaliśmy TUTAJ).

Najważniejszym celem akcji stało się zwrócenie uwagi osób starszych na ten proceder oraz wskazanie im praktycznych porad, które mają pomóc w reagowaniu i obronie podczas próby oszustwa metodami „na policjanta”, czy „na wnuczka”.

W ramach tych działań w ubiegłym tygodniu w Domu seniora „Senior – Wigor” w Bochni miało miejsce spotkanie profilaktyczne z pensjonariuszami tej placówki. Wzięli w nim udział policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz starosta bocheński Adam Korta.

Podczas rozmów z seniorami wskazano formy działania oszustów oraz przekazano praktyczne porady, które pozwolą tej grupie społecznej bronić się przed działaniem na ich niekorzyść. Podczas spotkania apelowano także o zwiększenie czujności podczas telefonicznych rozmów z osobami, które:

  • proszą o przekazanie pieniędzy, czy innych przedmiotów wartościowych,
  • pytają, o to ile oszczędności posiadamy w domu lub na koncie bankowym,
  • chcą uzyskać dostęp do danych bankowych, czy osobowych.

Policjanci nigdy o to nie pytają, dlatego w takiej sytuacji zalecany jest kontakt z najbliższą jednostką policji i upewnienie się, czy osoba podająca się za funkcjonariusza jest nim naprawdę. W sytuacji próby oszustwa przez „wnuczka” istotne jest natomiast potwierdzenie otrzymanej informacji i kontakt z osobą, która rzekomo tej pomocy potrzebuje.

Na koniec spotkania wszystkie biorące w nim udział osoby otrzymały ulotki informacyjne z akcji „Bezpieczny senior”.

Niestety ostatnio doszło do kolejnego oszustwa na „wnuczka”. Ofiarą padła 87-latka, która straciła biżuterię wartą 50 tys. zł (więcej na ten temat TUTAJ). Potwierdza to, że akcja informacyjna jest potrzeba, ale niestety nie uchroni to w pełni seniorów przed działaniami przestępców.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia