R e k l a m a

Front burzowy przeszedł przez Małopolskę. Ponad 20 tys. odbiorców bez prądu

-

Ostania doba była w Małopolsce bardzo niespokojna pod względem pogody. – Byliśmy niemal w ogniu krzyżowym dwóch frontów. Ale wspólnie ze służbami ratowniczymi trzymaliśmy rękę na pulsie. Na szczęście nie ma osób rannych – poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najbardziej ucierpiał powiat brzeski. Jeszcze wczoraj w godzinach wieczornych w Czchowie odbył się sztab kryzysowy, w którym wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Także dziś wicewojewoda ma udać się na teren powiatów brzeskiego, bocheńskiego i tarnowskiego, aby zobaczyć straty, które spowodowały burze.

– Uszkodzone domy i dachy, podtopienia, wiatrołomy to efekt przejścia frontów atmosferycznych. Straż Pożarna odnotowała od wczoraj do dzisiejszego poranka łącznie w Małopolsce 1410 interwencji. Samych wiatrołomów zostało zgłoszonych ponad 1,1 tys. W czasie przejścia frontów w akcjach brało udział łącznie ponad 4800 ratowników z OSP i ponad 650 z PSP, zaangażowanych było 1061 pojazdów z OSP i 184 z PSP. Serdecznie dziękuję strażakom zarówno PSP, jak i OSP za niesienie pomocy w tym tak ważnej jak dostarczenie agregatów prądotwórczych do miejsc, gdzie przebywali chorzy pod respiratorami i koncentratorami tlenu – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Wśród takich nietypowych interwencji było też wykorzystanie agregatu z JRG Nowy Sącz 80 kW do uruchomienia przepompowni wody w miejscowości Czchów. W Rożnowie na jeziorze zostało przewróconych 5 żaglówek – 12 osób zostało podjętych z wody. W Krakowie piorun uderzył w budynek hotelu / domu weselnego (strażacy zostali wezwani przez właściciela, który zauważył dym wydobywający się z gniazdek).

PSP odnotowała 91 uszkodzonych budynków mieszkalnych i 80 gospodarczych. Są w tym przypadki zerwanych dachów (31 na budynkach mieszkalnych i 13 na gospodarczych). Najwięcej tego typu uszkodzeń zanotowano na terenach powiatu brzeskiego (57 budynków), bocheńskiego (35 budynków) i tarnowskiego (45 budynków).

Ogrom pracy mają także energetycy, którzy starają się przywrócić zasilanie. Liczba odbiorców bez prądu – jak przekazał Tauron Dystrybucja – wynosi obecnie 22 359 (406 stacji), a deklarowany czas przywrócenia dostaw został określony dziś na godziny wieczorne.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia