R e k l a m a

Adam Korta w rocznicę wybuchu wojny: „Ważna jest siła militarna (…) ale ważniejsza zgoda w rodzinie”

-

– To już 84. rocznica wybuchu najstraszliwszej z wojen. Ktoś zapyta, po co ta ciągła celebra? Przecież to już odległa przeszłość, rany zabliźnione, groby zarosłe mchem. Odpowiedź jest prosta: żeby być czujnym – mówił dziś w Bochni podczas uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej Adam Korta, starosta bocheński.

– Historia się nie skończyła, jak niektórzy wieszczyli, upadkiem muru berlińskiego. Ona się dzieje na naszych oczach. Czy na początku ubiegłego roku komuś nawet przez myśl przeszło, że w Europie będzie toczyć się pełnoskalowa, okrutna wojna, trwająca już blisko 600 dni i której końca, przynajmniej na razie, nie widać? Dzisiaj uwidacznia się jedno zagrożenie, jutro może pojawić się inne. Świat wyraźnie wszedł w dynamiczny okres swojej historii, nikt nie jest w stanie przewidzieć, co nas czeka. Nikt też nie wyczekuje nowych konfliktów, napięć, niepokojów, każdy chciałby żyć w pokoju i dobrobycie, ale przyszłość jest niepewna – mówił Adam Korta.

– W tym wszystkim musimy się odnaleźć my sami, w naszych wielkich i małych Ojczyznach. Może czas przewartościować skalę wartości, którymi żyjemy, oddzielić rzeczy pozornie istotne, ale w rzeczywistości błahe, od tych naprawdę ważnych, fundamentalnych dla każdej zbiorowości – wskazał starosta bocheński. – Do tego przydatna jest lekcja Września 1939 r., która pokazuje, jak ważna jest siła militarna, siła odstraszania, którą jednak zawsze można złamać. Ale nic nie złamie siły moralnej zaatakowanego narodu – jeżeli takową posiada. Ważny jest potencjał ekonomiczny, ale ważniejsza zgoda w rodzinie, na ulicy, pomiędzy politykami i zwykłymi ludźmi. Czy Polską międzywojenną nie targały konflikty? Oczywiście, że tak, ale w chwili próby zdecydowana większość Polaków potrafiła stanowić monolit, zjednoczyć się wokół kwestii najważniejszej, jaką była – i nadal jest – niepodległość.

– Ktoś mądrze powiedział, że naród nie znający swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie. Ciągle mamy czas, by korzystając niejako z rozpoczęcia kolejnego okresu edukacji, zrobić sobie prywatny sprawdzian w tej sprawie – zakończył Adam Korta.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc