R e k l a m a

Niepołomice: Boisko sportowe, bieżnia, a wkrótce skatepark. Rusza kolejny etap rewitalizacji błoń

-

Niepołomice konsekwentnie realizują plan zagospodarowania na potrzeby mieszkańców i turystów terenów znajdujących się po północnej stronie zamku królewskiego. W zeszłym roku otwarto tu zupełnie nowy park (Niepołomickie Błonia), ale to był dopiero pierwszy krok – teraz gmina przystępuje do budowy obiektów sportowych. Wczoraj (wtorek 5 września) podpisano umowę na budowę trawiastego, treningowego boiska piłkarskiego i 8-torowej tartanowej bieżni lekkoatletycznej. A to jeszcze nie koniec…

Inwestycja za prawie 10 mln zł

Z nowego obiektu będą korzystać akademie piłkarskie, szkoły ale też mieszkańcy.

Wykonawcą inwestycji jest Gardenia Sport sp. z o.o. z Warszawy. Projekt zakłada budowę pełnowymiarowego boiska 105 na 68 m (wraz ze strefą bezpieczeństwa) oraz 8-torowej bieżni lekkoatletycznej.

Burmistrz Niepołomic Roman Ptak (z lewej) i Tomasz Bernat – prezes Gardenia Sport.

Przedsięwzięcie opiewa na kwotę 9,9 mln zł. Koszt wybudowania samego boiska to 5 mln zł i na ten cel udało się pozyskać 3 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Piłkarskiej.

Inwestycja powstanie w formule zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca ma 27 miesięcy od momentu podpisania umowy na realizację przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności rozpocznie się budowa boiska, następnie bieżni. 

– Kolejna duża inwestycja i zagospodarowany kawał przestrzeni miejskiej, który będzie służył naszym mieszkańcom, których jest coraz więcej i potrzebują tego typu terenu – zwracał uwagę podczas wtorkowego spotkania na błoniach Roman Ptak, burmistrz Niepołomic.

Dla piłkarzy i biegaczy

Na zdjęciu: Marek Bartoszek – prezes Puszczy Niepołomice.

Boisko sportowe będzie stanowić przede wszystkim zaplecze treningowe dla ekstraklasowej Puszczy Niepołomice. W klubowej akademii piłkarskiej trenuje obecnie około 400 dzieci. Ale prezes Puszczy Marek Bartoszek zwracał uwagę, że wokół powstanie też 8-torowa profesjonalna bieżnia.

Obecny na spotkaniu Andrzej Szczepocki, szef stowarzyszenia Niepołomice Biegają nie krył zachwytu:

– Przyznaję, że w najśmielszych oczekiwaniach nie sądziłem, że może powstać taki projekt z tym „pomarańczowym kręgiem”, który będzie przeznaczony dla nas, dla amatorów, dla biegaczy, że będziemy mogli tutaj trenować popołudniami, wieczorami, zimą, że to będzie takie miejsce spotkań dla nas, podczas kiedy puszcza jest już taka trochę niebezpieczna, w zimie jest ślisko…

Szczepocki, który jest „napływowym” mieszkańcem Niepołomic, komplementował: – To jest nadzwyczajne. Mała gmina – przepraszam że mówię „mała”! – ale fantastyczna duchem, piękna sercem, bardzo wychodząca naprzeciw nam, mieszkańcom. Myślę, że to będzie fantastyczne miejsce dla nas. Piękna idea! – podsumował.


– Myślę, że to będzie fantastyczne miejsce dla nas, a my będziemy dumnie trenować w koszulkach „Niepołomice Biegają” na tej bieżni – powiedział Adam Szczepocki, prezes stowarzyszenia Niepołomice Biegają.

Odpowiedzialność środowiskowa

Firma, która wygrała przetarg, musi zaprojektować obiekt zgodnie ze wskazówkami i wytycznymi gminy, w oparciu o przygotowaną koncepcję. Niepołomice stawiają na odpowiedzialność środowiskową, dlatego chcą m.in. aby budowa nie ingerowała więcej niż to konieczne w istniejący drzewostan, ze względu na pobliskie obserwatorium astronomiczne wymagają niskiego oświetlenia (a nie jupiterów) aby nie zaśmiecać nieba światłem, w koncepcji przewidziano też budowę zbiorników retencyjnych.

– Podziemny zbiornik będzie zbierał wodę z drenażu boisk, kumulował ją i umożliwiał podlewanie murawy z zasobów wody retencjonowanej – wyjaśniał Adam Twardowski, zastępca burmistrza Niepołomic, który przez swojego szefa zawsze przedstawiany jest jako główny pomysłodawca i architekt kompleksowego zagospodarowania terenu błoń.

Na zdjęciu: Adam Twardowski – zastępca burmistrza Niepołomic.

Powstaną też skatepark i pumptrack

– Budowa boiska sportowego i bieżni to będzie drugi etap rewitalizacji błoń. Trzecim i czwartym będą skatepark i pumptrack. Na oba zadania mamy już pozwolenia na budowę – poinformował burmistrz Roman Ptak.

Jego współpracownicy uzupełnili, że rozstrzygnięcie przetargu na skatepark powinno nastąpić już w połowie września, a na budowę obiektu potrzeba 9 miesięcy. Wkrótce zapewne zostanie rozpisany przetarg na pumptrack.

Jednocześnie gmina projektuje też przebudowę biegnącej przez ten teren drogi dojazdowej do stadionu Puszczy Niepołomice. I ma kolejne pomysły…

Roman Ptak – burmistrz Niepołomic.

Plac postojowy, strefa wyciszenia i… tężnia

– Strumień turystów, których mamy coraz więcej, głównie w weekendy, chcielibyśmy przerzucić na drugą stronę – wyjaśnił Adam Twardowski wskazując na wschodnią stronę błoń. – Chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom i turystom główne wejście na błonia od placu postojowego, który będzie służył nie tylko klubowi podczas meczów, ale też autokarom turystycznym.

Zastępca burmistrza zdradził także kolejne pomysły uzupełniające przestrzeń: przy stadionie od południa miałby postać „pawilon wejściowy”, gdzie będzie można się przebrać. – Prosiła by się też jakaś strefa gastronomiczna. A po drugiej stronie jest mowa o tężni – chcielibyśmy aby była tam strefa wyciszenia, chilloutu – dodał.

Niepołomickie Błonia

Kilkuhektarowy park – pierwszy etap zrewitalizowanych błoń, otwarto w czerwcu 2022 roku. Szybko potwierdziło się, że jego powstanie było strzałem w dziesiątkę. Tak wyglądały Pierwszego Dnia:


Zdjęcia z wczorajszej uroczystości na Błoniach:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc