R e k l a m a

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” na Rynku w Bochni – ZDJĘCIA

-

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to powieść, którą w tym roku czytano w ramach ogólnopolskiej akcji, odbywającej się co roku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Narodowe Czytanie w Bochni zorganizowali wspólnie: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Wybrane fragmenty powieści czytali przedstawiciele władz powiatu i miasta oraz mieszkańcy Bochni.


Wybierając lekturę na 12. edycję Narodowego Czytania Prezydent Andrzej Duda zaakcentował: – „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia