R e k l a m a

Bochnia. Kopalnia Soli uczci jubileusz 775-lecia otwarciem nowej trasy turystycznej

-

Na przyszły tydzień zaplanowano uroczyste otwarcie nowej multisensorycznej trasy turystycznej „Solny Świadek” w bocheńskiej Kopalni Soli. Zejście do podziemi odbywać się będzie schodami przy szybie Sutoris w centrum miasta.

Solny Świadek” – Multisensoryczna Trasa Turystyczna jest efektem realizacji projektu pn. „Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno-edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli „Bochnia” współfinansowanej przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach tego projektu, o wartości przekraczającej 11 mln złotych, zostały przeprowadzone zaawansowane prace górnicze zabezpieczające zabytkowe wyrobiskach Kopalni Soli Bochnia wraz z ich przystosowaniem do pełnienia funkcji edukacyjno – kulturalnych.

Zwiedzanie trasy „Solny Świadek” rozpoczynać się będzie zejściem z poziomu powierzchni schodami w zabytkowym szybie Sutoris w centrum Bochni, na głębokość 70 m do poziomu Danielowiec, a następnie ciągiem najstarszych wyrobisk, trasa prowadzi  do głębokości 212 m do poziomu August.

„Nowa przestrzeń do zwiedzania została wyposażona w najnowocześniejsze stanowiska multimedialne, które w dynamiczny sposób poruszają wszystkie zmysły zwiedzających. Dzięki nim historie minionych pokoleń górników ożywają przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Kopalnia to nie tylko ogrom wielowiekowej pracy górniczej, ale także piękno przyrody, które zostało szczególnie podkreślone na nowej trasie poprzez podświetlenie halitów, stalaktytów, czy wyeksponowanie struktury soli pasiastej” – czytamy w opisie nowej trasy.

Zwiedzanie kończyć się będzie pobytem w Komorze Kołdras, przebudowanej i wyposażonej w ramach projektu w stanowiska multimedialne. Wyjazd na powierzchnię odbywać się będzie szybem Campi.

Przewidywany czas zwiedzania to ok. 2,5-3 godzin. Trasa jest wymagająca, a turyści wyposażani będą w ekwipunek górniczy: lampę, hełm i pochłaniacz, dzięki czemu każdy z uczestników będzie mógł poczuć się jak prawdziwy górnik.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia