Bochnia. Księża o żebraniu pod Bazyliką: Nie wspierać lenistwa i niemoralności

-

Duchowni z parafii Św. Mikołaja w Bochni apelowali podczas niedzielnych nabożeństw, aby wierni uważali na osoby żebrzące w okolicach świątyni.

– W związku z nasilającym się w ostatnim czasie procederem nachalnego żebractwa w naszej Bazylice, apelujemy o czujność i roztropność – przestrzegali księża odczytując ogłoszenia parafialne. – Jak w każdej gminie, mieście i parafii – również u nas funkcjonuje system pomocy zarówno systemowej, jak i doraźnej – zwracali uwagę zaznaczając, że wspomniane osoby „mimo konkretnej propozycji z naszej strony – nie korzystają z niej”.

– Dlatego pragnących pomagać zachęcamy, aby czynili to roztropnie i nie wspierali lenistwa czy niemoralności – podsumowali duszpasterze.

Za Wikipedią:

Według polskiego prawa żebranie przez osobę, która ma środki do życia lub jest zdolna do pracy, a także żebranie w sposób oszukańczy lub natarczywy, to wykroczenie.

Natarczywość przejawia się w zaczepianiu i nagabywaniu przechodniów, uniemożliwianiu im przejścia w celu otrzymania datku. Pod tym pojęciem mieści się również kierowanie wulgaryzmów pod adresem osób, które nie ofiarowały jałmużny. Sposób oszukańczy to wprowadzanie w błąd przechodniów w celu wzbudzenia w nich litości. Zabiegi te mogą polegać na żebraniu w grupie dzieci, udawaniu kalectwa, umieszczaniu fałszywej informacji o ciężkim stanie zdrowia.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X