R e k l a m a

Odbiór śmieci. W Niepołomicach będzie zniżka dla rodzin wielodzietnych

-

Od 1 stycznia 2024 roku rodziny wielodzietne zamieszkujące miasto i gminę Niepołomice będą mogły liczyć na 10-proc. zniżkę przy opłatach za odbiór śmieci. Stosowną uchwałę rada miejska przyjęła jednogłośnie.

Zniżka przysługiwać będzie posiadaczom Karty Dużej Rodziny – czyli rodzicom posiadającym co najmniej trójkę dzieci. Przy czym istotne jest, że KDR przyznawana jest rodzicom dożywotnio i gdy dzieci „wyfruną z gniazda”, to rodzice nadal mogą z niej skorzystać (i obejmować ich będzie zniżka przy opłacie za odbiór śmieci).

W przypadku Niepołomic 10% zniżka oznacza dla 5-osobowej rodziny oszczędność 20 zł miesięcznie.

– Przeliczyliśmy to z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Zmiana obejmie około 5 tys. osób na terenie gminy, kosztować nas będzie blisko 300 tys. złotych w ujęciu rocznym – wyjaśnił na sesji rady miasta Michał Hebda, zastępca burmistrz Niepołomic. – Zmiana polega na tym, że każda z osób, na którą składana jest deklaracja, w przypadku jeżeli ta rodzina posiada Kartę Dużej Rodziny, otrzymuje 10% zniżkę. Czyli w tym wypadku przy aktualnych stawkach jest to 4 złote na osobę – sprecyzował.

Jak wyliczono, zniżka dotyczyć będzie 4 tys. osób – rodzin z co najmniej trójką dzieci (do 18. roku życia albo do 25. jeżeli studiują) oraz 1 tys. osób – rodziców, które mają już dzieci „odchowane”.

Zniżki obowiązywać będą od 1 stycznia 2024. – W styczniu będzie należało zgłosić się do wydziału ewidencji podatków w UM, by zrobić korektę deklaracji zaznaczając, że się ma Kartę Dużej Rodziny – wyjaśnił Michał Hebda.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie (21 radnych „za”).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc