R e k l a m a

⚫ Zmarł Jan Flasza – wybitny znawca historii lokalnej, Honorowy Ambasador i Obywatel Bochni

-

W sobotę rano w wieku 71 lat zmarł Jan Flasza – wybitny znawca historii lokalnej oraz wieloletni dyrektor bocheńskiego Muzeum, wyróżniony przez władze miasta tytułami Honorowego Ambasadora Bochni (2003) oraz Honorowego Obywatela Bochni (2022), a przez władze powiatu tytułem Bene Meritus („Wielce Zasłużony”) dla Powiatu Bocheńskiego.

Przez większość kariery zawodowej związany był z bocheńskim Muzeum, w którym pracował od 1982 roku, by następnie kierować placówką w latach 1993-2021. Muzeum pod jego kierunkiem było instytucją znaną nie tylko ze swoich bogatych i różnorodnych zbiorów, lecz także z działalności wystawienniczej w kraju i za granicą.

Był popularyzatorem historii i zabytków Bochni oraz regionu w mediach. Był konsultantem i brał udział w realizacji filmów dokumentalnych oraz audycji telewizyjnych i radiowych prezentujących historię Bochni i regionu oraz zabytki na tym terenie.

W 2003 r. w uznaniu wybitnych osiągnięć na rzecz pielęgnowania wielowiekowej historii Bochni oraz jej promocji na arenie krajowej i międzynarodowej Janowi Flaszy przyznano zaszczytny tytuł „Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochni”. W 2006 roku otrzymał honorowe wyróżnienie „Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego”, a w 2022 roku również tytuł Honorowego Obywatela Bochni. – Kogo, jeśli nie tak wybitne osoby, nasze miasto powinno honorować tym tytułem? – pytał wtedy retorycznie były burmistrz Bochni Wojciech Cholewa, który był jednym z inicjatorów przyznania prestiżowego wyróżnienia.

Nie ma wątpliwości, że odszedł jeden z najwybitniejszych synów ziemi bocheńskiej czasów współczesnych. To ogromna strata dla nas wszystkich, bo choć Jan Flasza od dwóch lat był na emeryturze, wciąż pozostawał aktywny zawodowo dzieląc się swoją ogromną wiedzą o lokalnej historii.

Prywatnie był wspaniałym, ciepłym, przyjaznym i życzliwym człowiekiem. Będzie go bardzo brakowało.

O miejscu i terminie pogrzebu poinformujemy w osobnym artykule.


Zobacz też: W piątek pogrzeb Jana Flaszy. W Muzeum wystawiono Księgę Kondolencyjną

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc