Bochnia. Zmiana w budżecie przegłosowana. 500 tys. zł z KN-2 na ul. Kościuszki

-

Podczas zwołanej na czwartek sesji większość radnych zgodziła się na przesunięcie 0,5 mln zł z budowy kolejnego etapu KN-2 na remont ul. Kościuszki w Bochni. Za podjęciem takiej decyzji zagłosowało 14 radnych, przeciwko było 4, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Czwartkowa sesja została zwołana w nadzwyczajnym trybie i dotyczyła tylko tej sprawy. Jak już informowaliśmy urzędnicy zaproponowali radnym zwiększenie środków na zadaniu „Przebudowa drogi gminnej ul. Tadeusza Kościuszki w Bochni” o 500 tys. zł oraz zmniejszenie środków o tą samą kwotę na zadaniu „Budowa trasy północno-zachodniej”.

Bez wkładu własnego nie będzie dotacji

Na początku krótkiej dyskusji przewodniczący rady Bogdan Kosturkiewicz zapytał dlaczego burmistrz nie przesunął tych środków własnym zarządzeniem. Urzędnicy wyjaśnili, że jednocześnie trzeba dokonać zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasta Bochnia na lata 2019-2029, a takich zmian burmistrz sam nie może zrobić, dlatego konieczne było zwołanie sesji.

Przypomniano również, że Bochnia otrzymała promesę dotacyjną na ponad 1,7 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych na zadanie „Przebudowa drogi gminnej 580046K ul. Tadeusza Kościuszki w km 0+000 – 0+266 w Bochni”. Warunkiem otrzymania dotacji jest zabezpieczenie wkładu własnego, a termin na złożenie dokumentów wymaganych do podpisania umowy o dofinansowanie to 31 lipca br.

Na KN-2 zostaje 2,3 mln zł

Przewodniczący rady Bogdan Kosturkiewicz przekazał stanowisko radnego Jana Balickiego, który nie mógł być obecny podczas sesji. – Prosił mnie, aby wyrazić swoje ubolewanie z powodu zdjęcia środków finansowych z realizacji bardzo ważnej inwestycji „Budowa III etapu trasy północno-zachodniej”. To ubolewanie pana radnego dzisiaj państwu przekazuję. W związku z tym chciałbym prosić o kilka informacji dotyczących realizacji KN-2. Ponieważ być może akurat są jakieś powody, aby te środki ściągać z tego zadania. Czy państwo posiadacie już ZRID? Czy są jakieś problemy? Czy są odwołania? – zapytał Bogdan Kosturkiewicz.

ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – przyp. red.) jest jeszcze procedowany. Po zdjęciu tej kwoty (0,5 mln zł – przyp. red.) na tym zadaniu zostanie 2,3 mln zł. Oczywiście z tych środków musimy w tej procedurze ZRID na ten końcowy etap KN-2 przewidywać koszty związane z rekompensatą za wywłaszczenia nieruchomości, które przejmiemy przygotowując to zadanie do realizacji. (…) Po wypłaceniu odszkodowań pozostanie tam kwota ok. 1 mln zł na ten rok. Chcemy złożyć wniosek aplikacyjny o dotację we właściwym naborze z Funduszu Dróg Samorządowych i zrealizować to zadanie w cyklu dwuletnim – odpowiedział Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

„Polityka ślizgania wokół KN-2”

Podczas dyskusji pojawiło się jeszcze kilka głosów związanych z obawą o przyszłość ostatniego fragmentu KN-2.

Rozumiem, że te prawie 2 mln zł „pachną” i trzeba je przyjąć do budżetu. Nie znam się na technicznej obudowie ul. Kościuszki. Czy to było takie pilne? Zakładam, że potrzebne i pilne. Tylko, że mam całkowitą obawę, bo zaczyna się polityka ślizgania wokół KN-2. Pamiętam czas prosperity i siodła w pierwszej części za czasów pana profesora (chodzi o Bogdana Kosturkiewicza, który był burmistrzem Bochni, gdy wybudowano I etap KN-2 – przyp. red.). Najpierw było dobrze, bo była oddana część. Później były uchwalane środki 5 mln zł na II etap, ściągane co kwartał, aż doszło do zera. Później na nowo odtwarzana cała intencja budowy II etapu KN-2. Ten „pierwszy etap drugiego etapu” brzmi jak dziwoląg (pierwotny II etap podzielono na 2 fragmenty, ostatnio do użytku oddano odcinek od ul. Pileckiego do ul. Turkowskiego – przyp. red.) – skomentował radny Eugeniusz Konieczny.

„30 metrów na rok”

Byłoby największą głupotą, gdyby ściągać z KN-2 – bo ona nie idzie, a lezie w postępie 270 metrów za 9 lat. To wychodzi 30 metrów na rok. Z sąsiadem z taczkami byśmy to pewnie porobili. Absolutnie nie wolno tych pieniędzy ruszać – stwierdził radny Jerzy Lysy.

Zaproponował, żeby posiłkować się obligacjami, zamiast ściągać środki z KN-2. Ręce precz od KN-2, bo to już jest tak nabrzmiała sytuacja pod względem społecznym i również technicznym, że myślałem, że tutaj pan kolega Eugeniusz Konieczny wyskoczy na środek i rozedrze koszulę jak Rejtan. Czekałem na ten gest, ale nie doczekałem się – dodał Jerzy Lysy.

W tym roku KN-2 nie ruszy

W reakcji burmistrz Bochni Stefan Kolawiński stwierdził, że z obligacji można skorzystać później. – Nie widzę problemu w tym, żeby teraz przesunąć 500 tys. zł tak jak państwa o to proszę chcąc skonsumować promesę, którą uzyskaliśmy na ponad 1,7 mln zł. Jeżeli pojawią się okoliczności, które sprawią, że będziemy przymuszeni do podjęcia jakichś działań to wtedy będziemy podejmować te działania i reagować na bieżącą sytuację – powiedział Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Mamy koniec lipca. Według mnie nie ma możliwości, żeby w tym roku zacząć w ogóle inwestycję KN-2. Sam okres przetargu to 2-3 miesiące, a na dzisiaj urząd nie ma ZRID-u. W tym roku KN-2 nie ruszyocenił Krzysztof Sroka, wiceprzewodniczący rady miasta.

Głosowanie

Ostatecznie radni przegłosowali zaproponowaną zmianę w tegorocznym budżecie Bochni.

Jak głosowano?

„Za”: Marta Babicz, Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Marek Kania, Eugeniusz Konieczny, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Damian Słonina, Krzysztof Sroka, Kazimierz Ścisło, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel.

„Przeciw”: Zenona Banasiak, Jerzy Lysy, Anna Morajko, Janusz Możdżeń.

„Wstrzymał się”: Bogdan Kosturkiewicz.

Nieobecni: Jan Balicki, Marek Bryg.

Na 500 tys. zł się nie skończy?

Remont ul. Kościuszki to nowe zadanie w tegorocznym budżecie Bochni, dlatego przegłosowane środki są na razie jedyną kwotą przy tej inwestycji. Podczas informowania o uzyskanej promesie dotacyjnej podano, że szacunkowe koszty remontu ul. Kościuszki wynoszą ok. 3,4 mln zł. Dotacja stanowi więc połowę tej kwoty, a ok. 1,7 mln zł musi dołożyć miasto.

Zastępca burmistrza Robert Cerazy w rozmowie z Bochnianin.pl mówił nawet o potrzebie zabezpieczenia ponad 2 mln zł środków własnych (cytat można zobaczyć TUTAJ). To ile miasto będzie musiało faktycznie dołożyć do tej inwestycji będzie wiadomo dopiero to rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Wybory do Sejmu. Szef PSL „jedynką” na liście w naszym okręgu

Na dzisiejszej konwencji Polskiego Stronnictwa Ludowego w Płocku ogłoszono liderów wspólnych list wyborczych tworzonych przez PSL i Koalicję Polską.

Londyn. Rozprawa ws. ekstradycji Czesława K. dopiero 1 października

1 października w londyńskim sądzie odbędzie się rozprawa ws. ekstradycji podejrzanego Czesława K., męża Grażyny Kuliszewskiej, której ciało w lutym...

Jarmark Wiśnickie Specjały i Festiwal Kapel Weselnych – ZDJĘCIA

W czwartek w Nowym Wiśniczu odbył się Jarmark Wiśnickie Specjały. Wydarzeniu towarzyszył IV Festiwal Kapel Weselnych. Zobacz galerię zdjęć.

Gmina Bochnia. Mieszkańcy wyprosili z zebrania „dwóch muszkieterów”

Zaskakujący przebieg miało zebranie wiejskie w Nieszkowicach Małych, które odbyło się tam w miniony wtorek. W pewnym momencie mieszkańcy sołectwa przegłosowali... wyproszenie...

Niedziela na Uzborni: Kowbojska Scena Letnia

A gdyby choć na chwilę przenieść się na dziki zachód? I sprawdzić czy na dzikim zachodzie żyją dziki! I czy są bardziej...

Ogłoszenia i Artykuły promocyjne

Dance&Fitness House w Bochni: Ruszyła sprzedaż karnetów na zajęcia

Ruszyła przedsprzedaż karnetów na zajęcia taneczne i akrobatyczne w Dance&Fitness House w Bochni. Jeśli kupicie karnet do...

PRACA w PROFITECT: Przedstawiciel handlowy

Firma Profitect z siedzibą w Bochni na ul. Partyzantów 23 zajmująca się produkcją wiązek elektrycznych poszukuje kandydatów...

Dni Gminy Borzęcin. Zaproszenie do koncertowej stolicy regionu – PROGRAM

CISAK&COLDWAVE, BETEO, GROMEE, KAEN, ELLIXIR, SHANTEL, WEEKEND, LANBERRY, ENEJ to gwiazdy tegorocznych, jubileuszowych X Dni Gminy Borzęcin...

CO? GDZIE? KIEDY?

sierpień, 2019

31sie21:00Ania Wyszkoni - koncertPożegnanie Lata w Gminie Rzezawa

Więcej wydarzeń
19,180FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
X