R e k l a m a

W Bochni otwarto Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z Hospicjum Stacjonarnym – ZDJĘCIA

-

W poniedziałek uroczyście oddano do użytku Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z Hospicjum Stacjonarnym przy ul. Karolina w Bochni. Inwestycja, która razem z DPS, OIK i ŚDS wchodzi w skład Centrum Solidarności Społecznej, kosztowała prawie 22 mln zł.

Podczas otwarcia starosta bocheński Adam Korta podkreślił, że jest to największa inwestycja w historii powiatu bocheńskiego.

W 2010 roku w kilku głowach urodził się pomysł, ale inicjatorem budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum Stacjonarnego był ówczesny wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Bochni Krzysztof Kołodziejczyk i przewodniczący Rady Powiatu Aleksander Rzepecki. Pojawił się pomysł, który przez 13 lat był realizowany przez różne ekipy tworzące większość w samorządzie powiatowym. Zaczęło się od pomysłu, ale chcę też powiedzieć, że ostatnia kadencja Rady Powiatu z ówczesnym starostą śp. Ludwikiem Węgrzynem to również czas, gdzie realizowano to co w 2010 r. zapoczątkowano. Wtedy zakupiono działkę, wtedy zlecono jeden z najważniejszych dokumentów jakim jest projekt budowlany, wykonawczy, uzyskano wszystkie zezwolenia i pozwolenia na budowę – mówił Adam Korta, starosta bocheński.

Na początku tej kadencji postanowiliśmy sobie, że najważniejszą inwestycją będzie właśnie budowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego z Hospicjum Stacjonarnym. Początkowo nie do końca wierzyłem w to, że zrealizujemy tę inwestycję, bo warta jest ona niespełna 22 mln zł razem z wyposażeniem, więc na początku tej kadencji to była olbrzymia kwota. Okazało się, że udało się to zrealizować przy pomocy wielu ludzi dobrej woli, bo to są środki z budżetu powiatu, budżetu szpitala, ale też budżetu państwa – przyznał Adam Korta.

Do tej pory ZOL funkcjonował w budynku Szpitala Powiatowego w Bochni i dysponował zaledwie 23 miejscami, co znacznie przewyższa potrzeby (na wolne łóżko trzeba było czekać minimum pół roku).

Uroczystego otwarcia obiektu dokonali: starosta bocheński Adam Korta, przewodnicząca Rady Powiatu w Bochni Bernadetta Gąsiorek i Krzysztof Kołodziejczyk, jeden z pomysłodawców tego miejsca. W spotkaniu wzięli udział m.in. posłowie, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego, członkowie zarządu powiatu, radni powiatowi i miejscy, a także samorządowcy z powiatu bocheńskiego, kierownicy powiatowych jednostek i pracownicy szpitala.

Podczas spotkania podziękowano osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do powstania tej placówki. Pokazano również krótki film o powstaniu ZOL-u, a na finał krótki koncert klarnetowo-fortepianowy dali Kinga Szumańska i Piotr Filek.


Nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych mieści się obok Domu Pomocy Społecznej, Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy. W budynku zaplanowano pokoje dwu- i trzyosobowe dla 80 pacjentów, w tym 10 wentylowanych mechanicznie. Są też przestronne gabinety lekarskie, rehabilitacyjne oraz zabiegowe.

Na pacjentów czeka wygodna i słoneczna jadalnia, pokój psychoterapii i sala terapii zajęciowej. Jest również kaplica, w której będą codziennie odprawiane msze św. Obiekt jest wyposażony w windy i przystosowany do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ma też klimatyzację.

ZOL wraz z hospicjum jest częścią Centrum Solidarności Społecznej im. św. Jana Pawła II.

Pierwsi pacjenci do nowego zakładu, którego koszt wyniósł blisko 22 mln zł, będą przewożeni już 2 listopada.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia