R e k l a m a

W Brzesku otwarto platformę Pavimentum Copernicanum – ZDJĘCIA

-

W sobotę w Brzesku odbyło się uroczyste otwarcie Pavimentum Copernicanum – platformy edukacji astronomicznej i geodezyjnej. Jest to rekonstrukcja platformy obserwacyjnej jaką Mikołaj Kopernik wzniósł we Fromborku. Będzie pełnić funkcję obiektu edukacyjnego jako miejsce prowadzenia plenerowych pokazów o tematyce astronomicznej oraz geodezyjnej, w tym obserwacji zjawisk astronomicznych.

Forma rekonstrukcji platformy Kopernika stanowi symboliczną kontynuację jego dzieła. Będąc na Pavimentum Copernicanym, aby obserwować niebo, każdy może poczuć się jak Kopernik – mogąc obserwować niebo z użyciem instrumentów astronomicznych. Dzięki precyzyjnie określonym współrzędnym punktu geodezyjnego na środku Pavimentum możliwe będzie odnoszenie obserwacji astronomicznych do innych obserwatoriów: profesjonalnych i amatorskich.

Pavimentum Copernicanum będzie miejscem spotkań i organizacji wydarzeń dotyczących nauki, astronomii i geodezji. Zajęcia edukacyjne na Pavimentum, skierowane w szczególności do uczniów szkół podstawowych i średnich, stanowić będą cenny wkład w program nauczania, wspierając działania popularyzujące naukę w naszym regionie – mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Działania edukacyjne związane z Pavimentum Copernicanum realizowane będą w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika 2023, dając możliwość ich kontynuacji w latach kolejnych.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Hufiec ZHP Brzesko, który angażuje się w działania edukacyjne i patriotyczne na terenie powiatu brzeskiego. Mając za patrona Mikołaja Kopernika (imię Kopernika nadano z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika), w szczególny sposób podkreśla w swej aktywności pamięć o wielkim astronomie i jego naukowej działalności.

Platforma pod dokładną nazwą „Pavimentum Copernicanum w Brzesku – platforma edukacji astronomicznej i geodezyjnej” powstała w ramach konkursu edukacyjnego „Małopolska! Postaw na edukację”. Łączny koszt projektu to 68,5 tys. zł, a kwota dofinansowania to 52 tys. zł.

Fot. www.malopolska.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia