R e k l a m a

Pomnik w remoncie. Gdzie odbędą się bocheńskie obchody Święta Niepodległości?

-

Trwają prace renowacyjne przy pomniku „Poległym za Wolność 1914-1920”. Uniemożliwią one w tym roku zorganizowanie tu bocheńskich obchodów Święta Niepodległości, co było tradycją od wielu lat. Gdzie zatem zostaną złożone wieńce i wygłoszone przemówienia?

Pomnik w remoncie

Pomnik zlokalizowany u zbiegu ulic Regis i Orackiej, zwany popularnie choć niezupełnie ściśle „pomnikiem czynu legionowego”, jest naturalnym miejscem obchodów Święta Niepodległości. Został wzniesiony z inicjatywy Powiatowego Związku Legionistów w Bochni – w dwudziestą rocznicę wymarszu batalionu bocheńskiej młodzieży do Legionów. Na ośmiu tablicach umieszczonych w czterech wnękach cokołu, na którym znajduje się kamienny Orzeł Biały – widnieje 259 nazwisk synów ziemi bocheńskiej, którzy polegli w latach I wojny światowej i w obronie granic odrodzonego państwa.

Obecnie pomnik poddawany jest renowacji w ramach trwającej rewaloryzacji Plant Salinarnych (do których zwrócony jest „plecami”). W tej sytuacji obchody Święta Niepodległości 11 listopada muszą zostać zorganizowane gdzie indziej.

Uroczystości na Rynku

Uroczystości i okolicznościowe przemówienia będą miały miejsce na bocheńskim Rynku. Wiązanki kwiatów zostaną złożone pod tablicą wmurowaną w ścianę Muzeum im. Stanisława Fischera – „Miasto Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930”.

Na tablicy znajdują się nazwiska dziesięciu synów ziemi bocheńskiej, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Została ona odsłonięta 15 sierpnia 1930 roku. Ufundowało ją społeczeństwo Bochni w 10. rocznicę pamiętnej wojny.

Oprócz tego 11 listopada na Rynku pojawią się także uczestnicy Parady Niepodległości Klasycznej Motoryzacji, a na os. Niepodległości zostanie odsłonięty mural wykonany na elewacji jednego z bloków.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia