R e k l a m a

Otwarto wystawę o niepołomickim sporcie

-

8 listopada w Muzeum Niepołomickim otwarta została wystawa pt. “Niepołomice. Miasto, czas i ludzie. Edycja sportowa”. To czasowa ekspozycja poświęcona historii lokalnego sportu.

Pomysł na jej zorganizowanie wynikał z przypadającego w 2023 roku Jubileuszu 100-lecia Miejskiego Klubu Sportowego. Dodatkową motywacją był awans drużyny „Puszczy” do Ekstraklasy.

– Głównym celem wystawy jest uświadomienie, że to, co dzieje się dzisiaj – a wiec boiska, hale sportowe i sukcesy sportowców w różnych dziedzinach, jest efektem tego, co wydarzyło się 100 lat temu, gdy wylano fundamenty pod rozwój sportu w Niepołomicach, na których kolejne pokolenia mogą budować – podkreśliła Maria Jaglarz, dyrektor Muzeum Niepołomickiego.

Wystawa przedstawia historię sportu w Niepołomicach na podstawie fotografii, dokumentów, przedmiotów oraz zdigitalizowanych wspomnień, głównie Janiny Wójtowicz – lekkoatletki i koszykarki trenującej w latach 50. i 60. ubiegłego wieku oraz Gerarda Makosza.

Na szczególną uwagę zasługuje pamiątkowy medal za uczestnictwo w igrzyskach olimpijskich dla pochodzącego z Niepołomic, czołowego kolarza szosowego okresu międzywojennego – Wiktora Hoechsmana.

Wiceburmistrz Niepołomic Michał Hebda podkreślił, że w gminie funkcjonuje system stypendiów dla młodych sportowców. Przypomniał, że wśród mieszkańców jest między innymi Mateusz Mitoń – złoty medalista Mistrzostw Polski w tenisie do lat 16 czy Weronika Nagięć, która reprezentując nasz kraj w Halowych Mistrzostwach Europy w Stambule awansowała do półfinału biegu na 60 m przez płotki. – Wierzę, że gdy nasi następcy będą za 20 lat ponawiać ta wystawę, znajdą się na niej eksponaty i historie sukcesu tych i innych sportowców. Oby ich było jak najwięcej!

W przygotowanie ekspozycji zaangażowały się zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, takie jak Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2023