R e k l a m a

Bochnia. Mobilne płuca stanęły przy I LO i sprawdzą jakość powietrza w mieście

-

Chcesz na własne oczy przekonać się czy powietrze którym oddychamy w Bochni jest czyste – przyjdź przed budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni przy Pl. ks. Czaplińskiego 1, gdzie dwumetrowa makieta płuc będzie „oddychać” naszym powietrzem i jednocześnie oceniać jego jakość.

Instalacja będzie tu obecna przez najbliższe dwa tygodnie. To inicjatywa Starostwa Powiatowego w Bochni we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym. „Płuca” w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza mogą przybrać szary, a nawet czarny kolor, pokazując przy tym stężenie szkodliwych dla naszego zdrowia pyłów. Czujnik Look02 zainstalowany na płucach wskazuje zanieczyszczenie PM 2,5 oraz PM 10.

Bocheńskie starostwo od dwóch lata angażuje się w różne proekologiczne działania (zobacz: Na Rynku w Bochni rozdawano sadzonki drzew – ZDJĘCIA, WIDEO). – Tym razem chcemy nie tylko pokazać stan zanieczyszczenia powietrza, ale też zachęcić do konkretnych działań. Zachęcamy do wymiany pieców i kotłów oraz zastępowania ich energooszczędnymi źródłami ogrzewania, do termomodernizacji budynków czy też do zamiany samochodu na rower — wyjaśnia Adam Korta, starosta bocheński. I wylicza zaplanowane działania: – Ekodoradczyni ds. klimatu będzie prowadzić lekcje w szkołach średnich i podstawowych oraz klubach seniora czy stowarzyszeniach. Tematem tych spotkań będą oczywiście działania związane z ochroną powietrza czy negatywne skutki zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Ponadto w kilku szkołach zamontujemy stojaki na rowery.

Makieta mobilnych płuc została wypożyczona bezpłatnie w ramach kampanii „Zobacz czym oddychasz”. Dzięki tej kampanii mobilne płuca przez ostatnie lata odwiedziły wiele lokalizacji oceniając stan powietrza na terenie całego kraju. W tym roku 7 nowatorskich instalacji antysmogowych dotrze aż do ośmiu województw.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc