R e k l a m a

W czwartek w kinie Regis dokument Małgorzaty Kozery „Twarze Agaty”

-

Kino Regis w Bochni wraz z Krakowską Fundacją Filmową zapraszają na ostatnią odsłonę przeglądu najlepszych dokumentów 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W czwartek 21 grudnia o godz. 19.00 obejrzymy dokument Małgorzaty Kozery „Twarze Agaty”, będący historią artystki Agaty di Masternak.

Film rozpoczyna się w momencie, kiedy wydaje się, że choroba Agaty, towarzysząca jej już prawie dwadzieścia lat, wreszcie odchodzi w przeszłość. Bohaterka przechodzi ostatnie operacje i ma nadzieję wkrótce „zacząć nowe życie”. Mieszka i pracuje w Londynie, jej artystyczna kariera zaczyna się rozwijać, a w życiu osobistym pojawia się miłość. Niestety, choroba powraca.

Zmagania z nią wyznaczają główną oś narracyjną filmu, tak jak kolejne operacje determinują rytm życia Agaty, ale to, co najbardziej istotne rozgrywa się równolegle i dotyczy twórczych i duchowych poszukiwań bohaterki. Agata mierzy się nie tylko z chorobą – próbując zrozumieć swoje doświadczenie konfrontuje się z traumą przeszłości.

Czy wybaczenie doznanych w dzieciństwie krzywd może mieć moc wyzwalającą i uzdrawiającą? Każdemu etapowi choroby odpowiada kolejny etap twórczości artystki, która staje się coraz bardziej interesująca, dojrzała i głęboka. I taka też staje się Agata, imponująca swoją determinacją i niezwykłą siłą witalną, a jednocześnie krucha i bezbronna wobec tego, z czym pogodzić się nie jest w stanie – ze zmianami, jakie choroba odciska w jej ciele.

Film, wykorzystujący zróżnicowane środki wizualne, od wykreowanych, onirycznych scen, po surowe materiały zarejestrowane smartfonem, jest pełną emocji, hipnotyzującą opowieścią o umieraniu i odradzaniu się, dokonującym się poprzez ciało i materię, farbę pomieszaną z wydrukami badań, zapis USG i cudzych wspomnień, współistnienie rytmu serca i ruchów pędzla.

Reżyserka:

Małgorzata Kozera – reżyserka i scenarzystka. Studiowała w Instytucie Etnologii i Antropologii UW, a następnie na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autorka filmów krótkometrażowych prezentowanych na światowych festiwalach. W 2014 roku zrealizowała swój debiut pełnometrażowy, „Był bunt”, który otrzymał nagrodę Newsweek im. Teresy Torańskiej w kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski”. Film „Twarze Agaty” jest jej pełnometrażowym debiutem.

Bohaterka:

Agata di Masternak – malarka i performerka. Mieszka i tworzy w Londynie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Malarstwa prof. K. Wachowiaka, Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. D. Grynczel oraz w Pracowni Rzeźby prof. A. Myjaka. Jest także absolwentką Central Saint Martins College w Londynie. Swoje prace wystawiała m.in. w Zabludowicz Collection, TriBeCa New York Gallery,Burgh House and Hampstead, zaś jej twórczość była tematem w magazynach ArtPlugged, Boomer, Al-Thiba i innych.

Bilety w cenie 12 zł dostępne są TUTAJ.

Więcej informacji o przeglądzie TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc