Rewitalizacja: Rozwiązania zamienne uzgodnione. Będą zamknięcia ruchu

-

To już ostateczna decyzja: ruiny ratusza na bocheńskim Rynku zostaną zasypane, przeszklenia nie będzie, a obrys obiektu zostanie zaznaczony na powierzchni. Projekt zamienny został już uzgodniony z konserwatorem zabytków. Za niedługo duże zmiany w organizacji ruchu wokół Rynku.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy w pierwotnym projekcie odnowionego Rynku oraz przedstawianej publicznie wizualizacji ruiny ratusza wyeksponowane są pod szkłem. Oświetlone relikty budynku miały stanowić atrakcję turystyczną.

Wizualizacja przedstawiająca bocheński Rynek po rewitalizacji.

Urzędnicy bocheńskiego magistratu w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków podjęli decyzję o rezygnacji z przeszklenia. Paulina Obara, kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, w rozmowie z Bochnianin.pl powiedziała, że taka ekspozycja „nie da czytelnego przekazu”.

Poszczególne części ruin ratusza datowane są na różne okresy. Ludzie nie zdają sobie sprawy, ale nie da się w czytelny sposób pokazać każdej fazy budowy ratusza, a pokazywanie jednej wybranej nie odzwierciedli całej bryły, czy zarysów ratusza. Nie da czytelnego przekazu. To nie będzie prawda, ale tylko część prawdy – tłumaczyła Paulina Obara.

Zamiast szkła kolorowa kostka

Rozwiązania zamienne i dokumentacja są już uzgodnione z konserwatorem zabytków. – Zmiany uwzględniają – jak już wcześniej informowaliśmy – odkryte relikty, którym podporządkowano wprowadzane zmiany. Zmiany to m.in. uczytelnienie fundamentów ratusza w formie rozproszonej ekspozycji (zaznaczenie kostką na płycie Rynku – przyp. red.). Jednak docelowa forma uczytelnienia obecności ratusza na Rynku będzie możliwa po wykonaniu obecnie prowadzonych badań archeologicznych w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków – poinformował Andrzej Koprowski z Urzędu Miasta Bochnia. – Lokalizacja fontanny nie ulega zmianie – dodał.

Obecnie na ul. Dominikańskiej prowadzone są prace w zakresie kanalizacji, podbudowy i instalacji energetycznych. – W najbliższym czasie wznowione zostaną prace na pl. św. Kingi od drogi wojewódzkiej, na płycie Rynku, a także na pierzei wschodniej – podał Andrzej Koprowski.

Harmonogram prac jest obecnie aktualizowany.

Zmiana organizacji ruchu

Jak ustalił Bochnianin.pl wkrótce wokół Rynku zmieniona zostanie organizacja ruchu. Zamknięte dla samochodów zostaną pierzeje północna i wschodnia, a postój taksówek będzie przeniesiony na pierzeję południową. Zniknie więc możliwość parkowania w tym miejscu.

Postój taksówek zostanie przeniesiony na ul. Dominikańską, po jej wykonaniu. Natomiast docelowa jego lokalizacja to plac Pułaskiego po jego przebudowie – wyjaśnił Andrzej Koprowski.

Projekt planowanej tymczasowej organizacji ruchu.

Pierzeje północna i wschodnia będą całkowicie wyłączone z ruchu. Możliwy będzie ruch pieszy po istniejącym chodniku. Prawdopodobnie najpierw zostanie zamknięta pierzeja wschodnia, a po pewnym czasie pierzeja północna.

Zmian w organizacji ruchu można spodziewać się na dniach. W niektórych miejscach widać już zasłonięte znaki informujące o nowych zakazach. Wkrótce więcej szczegółów.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X