R e k l a m a

Nowi wicewojewodowie powołani. Adam Korta pogratulował Elżbiecie Achinger

-

Premier Donald Tusk powołał z dniem 15 stycznia 2024 roku Elżbietę Achinger na stanowisko I wicewojewody małopolskiego oraz Ryszarda Śmiałka na stanowisko II wicewojewody małopolskiego.

Zgodnie z ustaleniami partii tworzących Koalicję 15 Października, wojewodą małopolskim został Krzysztof Klęczar z PSL, a jego zastępcami przedstawiciele Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej.

– Bardzo się cieszę, że te dwa stanowiska zostały obsadzone doświadczonymi osobami. Przed nami wiele pracy, aby wzmocnić więzi łączące rząd z samorządem. Nowo powołanym państwu wicewojewodom życzę nieustającej satysfakcji z wypełnianych obowiązków – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Elżbieta Achinger (KO), która objęła stanowisko I wicewojewody małopolskiego, urodziła się w 1957 roku. Jest absolwentką studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez 14 lat pracowała jako kurator sądowy w Sądzie Wojewódzkim. W latach 2002-2006 była radną Rady Miejskiej w Wieliczce, a także wieloletnią radną Sejmiku Województwa Małopolskiego. W latach 2012-2015 pełniła mandat posła na Sejm RP.

– To ogromny zaszczyt być powołaną na stanowisko wicewojewody małopolskiego. Dziękuję Panu Premierowi za zaufanie. Wierzę, że wspólnie będziemy skutecznie łączyć i rozwijać naszą piękną Małopolskę – mówi Elżbieta Achinger, I wicewojewoda małopolski.

W serwisie X gratulacje złożył m. in. starosta bocheński Adam Korta (który również przymierzany był do tego stanowiska): – Z ogromną radością przyjąłem informację o nominacji na stanowisko wicewojewody małopolskiego Elżbiety Achinger. To doskonała wiadomość dla Małopolski, która zyska nie tylko kompetentną i doświadczoną urzędniczkę, ale przede wszystkim dobrego i życzliwego człowieka. Pragnę złożyć szczere gratulacje i wyrazić uznanie dla Twojej dotychczasowej pracy i osiągnięć. Życzę Ci sukcesów, satysfakcji i samych dobrych decyzji na nowym stanowisku. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie równie owocna i skuteczna jak podczas minionej kampanii!

Ryszard Śmiałek (Lewica) – II wicewojewoda małopolski – urodził się w 1976 roku. Jest absolwentem ekonomii i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej bogatej karierze zawodowej pełnił liczne funkcje menedżerskie w wielu podmiotach polskich, międzynarodowych i samorządowych. Posiada wiele uprawnień z zakresu zarządzania.

– Reprezentowanie rządu w terenie to nie lada wyzwanie, ale cieszę się, że będę mógł je realizować i swoim doświadczeniem wspomagać cały Urząd Wojewódzki i mieszkańców Małopolski. Dziękuję za zaufanie – mówi II wicewojewoda Ryszard Śmiałek.

***

Wicewojewodę powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody. Wojewoda określa, w formie zarządzenia, zakres kompetencji i zadań wykonywanych przez wicewojewodów.

O kwestię podziału zadań wojewoda Krzysztof Jan Klęczar pytany był podczas niedawnego wywiadu na antenie Radia Kraków.

– Ja jestem demokratą. Mam pewne przemyślenia, których kompetencji nie oddam. Kwestie finansowe, kadrowe, zarządzania kryzysowego, rolnictwa i zdrowia są mi bliskie, dlatego te tematy chciałbym zostawić sobie. Podział nastąpi na drodze dialogu. Dlatego z pewnymi decyzjami czekam. Zdecydujemy razem – odpowiedział wojewoda Klęczar.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc