R e k l a m a

DKF. W czwartek „Chłopiec i czapla” mistrza Miyazakiego

-

Dyskusyjny Klub Filmowy „Maciste” zaprasza w czwartek 25 stycznia na inauguracyjne spotkanie w 2024 roku. Po 10 latach znowu zobaczymy film wielkiego mistrza anime Hayao Miyazakiego – „Chłopiec i czapla”. Początek o godz. 19.00. Prelekcję przed filmem wygłosi Wojciech Tutaj.

Tym razem współzałożyciel słynnego japońskiego Studia Ghibli opowie nam o osobliwych losach nastolatka, który za sprawą czapli, zaczyna odkrywać enigmatyczny świat, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Film został już dostrzeżony przez krytykę i zdobywa wiele nagród, m.in. “Złotego Globa” – nagrodę przyznawaną przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej oraz ma już na koncie nominację do tegorocznego Oscara.

Hayao Miyazaki to jeden z najważniejszych twórców anime w historii kinematografii. Nazywany jest japońskim Waltem Disneyem. To on – wraz z Isao Takahatą i Toshio Suzukim – założył kultowe Studio Ghibli. Wyreżyserował takie hity jak „Nausicaä z Doliny Wiatru”, „Mój sąsiad Totoro”, „Podniebna poczta Kiki”, „Księżniczka Mononoke” czy „Spirited Away: W krainie bogów”. Za ten ostatni film otrzymał m.in. Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia. Na swoim koncie ma również Złotego Lwa za całokształt twórczości.

Po 10 latach przerwy Miyazaki wraca w wielkim stylu z nowym filmem. Światowa premiera „Chłopca i czapli” odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Od tego czasu produkcja odniosła już wiele sukcesów. W Japonii została okrzyknięta arcydziełem zaraz po premierze. Film budzi zachwyt krytyków na całym świecie. We Francji rozbija boxoffice – ponad 700 tysięcy widzów w pierwszym tygodniu w kinach. To także jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów tej jesieni w USA. W Polsce film miał premierę jesienią tego roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty.

„Chłopiec i czapla” to opowieść nie tylko o stracie i przemijaniu, ale także popis niczym nieograniczonej wyobraźni. Po utracie matki Mahito wraz z ojcem opuszczają Tokio i przeprowadzają się na wieś. Chłopak zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga mu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

Bilety online: TUTAJ.

„CHŁOPIEC I CZAPLA” (2023)
Kino Regis, ul. Regis 1, Bochnia
Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury w Bochni.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024