R e k l a m a

Sprawdzamy: Ile kosztuje Święto Gminy Bochnia?

-

Święto Gminy Bochnia odbywa się od 2015 roku, odkąd kilka miesięcy wcześniej wójtem został Marek Bzdek. Przedsięwzięcie szybko wyrosło na największą imprezę plenerową w powiecie bocheńskim, także dlatego, że organizatorzy zapraszają tu popularnych artystów, znanych z list przebojów i internetu. Ile to kosztuje?

O podanie kosztów organizacji tegorocznego Święta Gminy Bochnia poprosił na ostatniej sesji rady gminy, składając oficjalne zapytanie, radny Stanisław Cefal. Redakcja Bochnianin.pl równolegle także poprosiła o te dane. Zestawiliśmy je z liczbami, które centrum kultury publikuje w corocznych sprawozdaniach.

Dwudniowe święto

Od czterech edycji Święto Gminy Bochnia ma dwudniową formułę. Koncerty połączono z Turniejem Sołectw oraz organizowanym już wcześniej Świętem Latawca.

Impreza rozwijała się gdy dyrektorem Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu był Jan Truś. Za jego czasów na Święcie Gminy Bochnia pojawili się m.in. Mrozu, Wilki, Poparzeni Kawą Trzy, Varius Manx, Czadoman, Weekend, czy Sylwia Grzeszczak.

Za każdym razem impreza przyciągała tłumy. W tym roku przed publicznością wystąpiła grupa Łobuzy oraz Margaret.

Rosną koszty, ale też wpływy GCKCiS

Przez kolejne pięć edycji koszty zorganizowania przedsięwzięcia rosły, nieco w górę poszły także przychody uzyskiwane od firm (catering, wesołe miasteczko, wynajem powierzchni).

Pierwsza dwudniowa impreza w 2016 roku kosztowała gminę 187 tys. zł. Tegoroczne święto zamknęło się kwotą 258 tys. zł (koszty przekroczyły 300 tys. zł, ale prawie 50 tys. zł wyniosły przychody).

Najlepiej pokazuje to ten wykres:

Koszty w PLN. Opracowanie: Bochnianin.pl, na podstawie danych GCKCiS.

Dla uzupełnienia warto jeszcze dodać, że cały budżet centrum kultury w 2018 roku wynosił 3 mln zł.

Władze gminy podkreślają, że GCKCiS może sobie pozwolić co roku na większe wydatki na Święto Gminy, bo jednostka przez ostatnie lata zwiększa swoje przychody własne. – Wynika to między innymi z tego, że sukcesywnie modernizujemy budynki świetlic, a co za tym idzie rosną wpływy z umów najmu – wyjaśnia wójt Marek Bzdek.

Z danych wynika, że w 2016 roku przychody własne GCKCiS wyniosły 129 tys. zł. W 2018 było to już 227 tys. zł.

Mieszkańcy tego oczekują”

– Większość gmin w Polsce organizuje różnego rodzaju uroczystości i święta, ponieważ tego również oczekują mieszkańcyzwraca uwagę wójt Marek Bzdek. – Wielokrotnie spotykałem się z sytuacją kiedy na zebraniach wiejskich mieszkańcy przeznaczali część środków z funduszu soleckiego gminy na organizację pikników rodzinnych w swoich miejscowościach. Każda gmina przeznacza na organizację takich wydarzeń stosowne środki – zauważa.

Marek Bzdek komentuje też koszt Święta Gminy: – Tak się składa, że w każdym roku wynagrodzenie gwiazdy jest nieomal pokrywane ze środków, jakie otrzymujemy od firm które otrzymują wyłączność na catering czy też wesołe miasteczko po przeprowadzeniu konkursu ofert. Kwoty, jakie firmy są skłonne zapłacić za wyłączność na obsługę tej imprezy są co roku wyższe, ponieważ Święto Gminy Bochnia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej osób w nim uczestniczy.

W ostatnich latach liczba uczestników oscyluje wokół kilkunastu tysięcy osób co pokazuje skalę tej imprezy. Święto Gminy Bochnia doskonale integruje mieszkańców, którzy ze względu na specyficzne położenie niektórych miejscowości wcześniej nie mieli ze sobą kontaktu… Mam tu na myśli przede wszystkim Turniej sołectw, który jest organizowany podczas Dni Gminy – podsumowuje Marek Bzdek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc