R e k l a m a

Łapanów. Żywa lekcja historii i poligrafii w CKZiU – ZDJĘCIA

-

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie odbyło się spotkanie spotkanie z Kazimierzem Łapczyńskim i Leszkiem Jaranowskim pod hasłem „Od wolnego słowa do niepodległości”.

Spotkanie rozpoczęło się od autorskiej prezentacji ukazującej realia stanu wojennego. Kazimierz Łapczyński przedstawił historię tworzącego się ruchu oporu społeczności pracowników Huty im. Lenina w krakowskiej Nowej Hucie. W swoich wspomnieniach przywołał nazwiska zabitych, m.in. postać Bogdana Włosika – młodego robotnika, ucznia technikum zaocznego, który stał się jedną z ofiar reżimu komunistycznego.

Uzupełnieniem wypowiedzi K. Łapczyńskiego była prezentacja Leszka Jaranowskiego, która wkrótce przerodziła się w produkcję ulotek i gazetek prasy podziemnej. Uczniowie poznali historię drukarstwa na świecie, powielania słowa, treści.

L. Jaranowski pokazał uczniom unikatowy, wyprodukowany przed wojną w 1936 r. powielacz białkowy firmy „Renotyp” oraz reprint małopolskiego „Biuletynu Informacyjnego” z 9 stycznia 1944 roku. Gazetka strajkujących robotników „Hutnik” wydawana była w 20 tys. egzemplarzy tygodniowo, nigdy nie przerwano jej drukowania – od 20 stycznia 1982 roku do 4 czerwca 1989 roku.

Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się część spotkania poświęcona technice druku zwanej serigrafią. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zgłębić każdy etap procesu drukowania począwszy od przygotowania projektu i matrycy, poprzez wybór odpowiedniej farby i właściwe rozprowadzenie jej na podłożu za pomocą rakla, aż do uzyskania gotowych wyrobów poligraficznych. Z warsztatów młodzież wyniosła nie tylko wiedzę i umiejętności praktyczne na temat sitodruku, ale także własnoręcznie wykonane odbitki.

Spotkanie z represjonowanymi bohaterami stanu wojennego stało się żywą lekcją historii Polski i niezwykle pouczającą historią poligrafii.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia