R e k l a m a

Bochnia. Ten dron pomógł odnaleźć zaginioną nastolatkę – WIDEO

-

Nocne poszukiwania potrzebującej pomocy zaginionej nastolatki zakończyły się sukcesem dzięki bardzo dobrej koordynacji i współpracy służb oraz użyciu drona z kamerą termowizyjną, który w „misji bojowej” brał udział po raz pierwszy.

O nocnej akcji poszukiwawczej piszemy tutaj: 15-latka odnaleziona! Nocna akcja poszukiwawcza w lesie na granicy Bochni i Brzeźnicy – WIDEO

Dron jest na wyposażeniu OSP KSRG Leszczyna. Jednostka otrzymała go pod koniec sierpnia – potem wyznaczeni ratownicy przechodzili egzaminowane szkolenia i brali udział w ćwiczeniach zgrywających z grupami poszukiwawczymi. Wczoraj drona obsługiwali druhowie Witold Pietras i Sebastian Lalecki (w misjach poza zasięgiem wzroku jedna osoba pełni rolę „pilota”, a druga „obserwatora”).

Używany sprzęt to DJI Mavic 3 Thermal, kosztuje ok. 25 tys. złotych. Jest stworzony właśnie dla straży pożarnej, misji poszukiwawczo-ratowniczych, inspekcji i operacji nocnych. Jego kamera termowizyjna ma rozdzielczość 640 × 512 i obsługuje punktowy i obszarowy pomiar temperatury. Ma również alerty o wysokiej temperaturze, palety kolorów i izotermy, a także funkcje ułatwiające odnajdywanie celów i podejmowanie szybkich decyzji. Ponadto kamera termowizyjna z zoomem obsługuje 28-krotne przybliżenie.

Zakup sfinansowano w większości ze środków otrzymanych z Funduszu Sprawiedliwości (20 tys. zł), resztę dorzuciła gmina Trzciana.

Wczoraj dron przeszedł chrzest bojowy – i od razu w pierwszej poważnej misji udowodnił, jak bardzo potrafi być pomocny w ratowaniu zdrowia i życia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia