Winnica Uniwersytetu Jagiellońskiego w podbocheńskich Łazach kończy drugi cykl produkcji wina lodowego. Winnica istnieje od 2005 roku, ale dopiero drugi raz dzięki odpowiednim zbiorom i pogodzie, udało się stworzyć ten ekskluzywny trunek.
Wino lodowe to rzadko spotykane słodkie i ekstraktywne wino, produkowane z zamarzniętych (na krzewie) winogron, które następnie są wyciskane przed rozmarznięciem.
Pierwszy raz uniwersytecka winnica „Nad Dworskim Potokiem” wyprodukowała je 6 lat temu, z owoców zebranych w 2012 r. – i zrobiła to jako pierwsza w Polsce. W zeszłym roku po bardzo obfitych zbiorach w sprzyjających warunkach, znów rozpoczęto proces produkcji.
Wino lodowe będzie gotowe przed świętami i będzie go o wiele więcej niż ostatnio.
Młoda winnica
„Winnica nad Dworskim Potokiem” została założona w podbocheńskich Łazach w 2005 roku, na terenie należącym do UJ. Na 3,3 ha rośnie 12 tys. krzewów winorośli (20 odmian). Rocznie winnica produkuje 12-15 tys. litrów wina.
Tutaj bardzo ładne wideo pokazujące winnicę z lotu ptaka:
Dni otwarte i tłum zwiedzających
Podczas niedawnego „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego” winnica zorganizowała dni otwarte. Zjawiły się tłumy – uczelnia ocenia, że przez dwa dni było tu około 1,2 tys. turystów. Wszyscy chętni mogli z bliska przyjrzeć się uprawie winorośli, ale przede wszystkim wysłuchać ciekawych opowieści Adama Kiszki, który jest tu szefem i zgłębia tajniki produkcji wina.
Jeśli przegapiliście tę okazję, możecie to nadrobić oglądając poniższe wideo z 2011 roku, które przybliża to ciekawe miejsce nieopodal Bochni.