Rada Gminy Bochnia przyjęła dziś uchwałę w sprawie zgody na utworzenie spółdzielni energetycznej pod nazwą „Spółdzielnia Energetyczna Gminy Bochnia”. Decyzja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego, rozwój odnawialnych źródeł energii i dążenie do samowystarczalności energetycznej. Dwa lata temu taka spółdzielnia powstała w Niepołomicach.
Jak wskazano w uzasadnieniu uchwały, spółdzielnia energetyczna to forma organizacji, która działa w oparciu o przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz prawa spółdzielczego i jej działalność obejmuje wytwarzanie energii elektrycznej z biogazu, biomasy, biometanu, ciepła lub innych źródeł odnawialnych. Produkcja energii odbywa się wyłącznie na potrzeby członków spółdzielni, co czyni ją unikalnym modelem lokalnej współpracy.
Planowane jest, aby członkami spółdzielni zostali:
- Gmina Bochnia,
- Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.,
- Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Bochnia Sp. z o.o.,
- Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni,
- Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.
Jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały, głównym celem spółdzielni energetycznej jest „obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną kupowaną od dystrybutorów, a w przyszłości dążenie do autonomiczności energetycznej”. Produkcja energii z odnawialnych źródeł nie tylko zmniejszy koszty funkcjonowania gminy, ale również przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.
Wójt gminy Bochnia Marek Bzdek zwraca uwagę, że pozwoli to także na optymalne wykorzystanie zasobów instalacji fotowoltaicznych, które zostały zamontowane na budynkach użyteczności publicznej w gminie w ostatnich latach (zobacz tutaj: Gmina Bochnia. Wszystkie szkoły z fotowoltaiką i nowymi elewacjami – ZDJĘCIA, WIDEO)
Istotnym elementem działania spółdzielni jest możliwość pozyskiwania środków finansowych na rozwój. Gmina Bochnia planuje aplikować o środki m.in. z Krajowego Planu Odbudowy, które zostaną przeznaczone na rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii w celu zapewniania tzw. samowystarczalności energetycznej.
Zobacz też: