🔴 Nowy Wiśnicz. Przerwy w dostawie wody. Zwołano sztab kryzysowy – AKTUALIZACJA

-

Problemy z dostępem do wody z sieci na terenie gminy Nowy Wiśnicz (wcześniej informowaliśmy o podobnej sytuacji w Brzesku – TUTAJ). Władze samorządowe poinformowały, że na części terenu gminy występują okresowe przerwy w dostawie. Zwołano sztab kryzysowy.

Jak wyjaśniono, trwające upały i bardzo duży pobór doprowadziły do sytuacji, w której w części gminy zabrakło wody, a zagrożona jest ciągłość dostaw dla kolejnych odbiorców. – Aby zapewnić wszystkim mieszkańcom dostęp do wody na podstawowe potrzeby, konieczne jest natychmiastowe ograniczenie jej zużycia – apelowano dziś przed południem.

Samorząd zaapelował o rezygnację z podlewania ogródków, trawników i działek, nienapełnianie basenów oraz ograniczenie wszelkich prac wymagających dużego zużycia wody.

W południe urząd przekazał, że problemy są już odczuwalne przez mieszkańców. W części gminy występują okresowe przerwy w dostawie wody. Władze zapowiedziały zwołanie sztabu kryzysowego, który ma omówić możliwe działania i rozwiązania.

Urząd podkreśla, że pracownicy Zakładu Usług Komunalnych prowadzą działania mające ustabilizować pracę sieci wodociągowej i ograniczyć skutki obecnego kryzysu.

Jak wyjaśniają władze, przyczyną problemów nie jest awaria sieci. Powodem jest rekordowo wysokie zużycie wody podczas trwającej fali upałów. Według komunikatu w ostatnich dniach jednoczesne podlewanie ogrodów oraz napełnianie basenów sprawiły, że zapasy wody w zbiornikach są zużywane szybciej, niż system jest w stanie je uzupełnić.

To nie awaria. Obecna sytuacja jest skutkiem wyjątkowo dużego zużycia wody – podkreślono w komunikacie po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Władze gminy ponownie zaapelowały o maksymalne ograniczenie zużycia wody i całkowite zrezygnowanie z podlewania ogródków, trawników oraz terenów zielonych, napełniania basenów i wykorzystywania wody do innych celów, które nie są niezbędne. Mieszkańców poproszono również o wcześniejsze zabezpieczenie niezbędnych zapasów wody na potrzeby gospodarstw domowych.

Samorząd zapowiada publikowanie kolejnych komunikatów wraz z rozwojem sytuacji. Obecnie kluczowe znaczenie ma ograniczenie zużycia wody przez mieszkańców, aby możliwe było odbudowanie zapasów i przywrócenie stabilnej pracy sieci wodociągowej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia