200 nieekologicznych pieców zostanie wymienionych w gminie Kłaj. Zostaną one zastąpione, spełniającymi najwyższe normy, kotłami na węgiel, gaz, biomasę czy paliwa stałe. Na realizację projektu przeznaczono ok. 3 mln zł z Funduszy Europejskich.
W Kłaju, będzie to już drugi etap czyszczenia gminy z „kopciuchów”. W ciągu roku wymienionych zostanie kolejnych 200 starych pieców, które zastąpią wysokosprawne i bardziej ekologiczne kotły.
– Ten projekt stanowi świetną inwestycję w zdrowie i ekologię. 200 nowoczesnych kotłów w istotny sposób przyczyni się do poprawy jakości powietrza, ale także codziennego większego komfortu mieszkańców – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
Warto podkreślić, że gmina Kłaj ze względu na swoje położenie i ukształtowanie jest zaliczana do najmniej skażonych w Małopolsce, znalazła się w czołówce gmin polskich szczególnie dbających o ochronę środowiska przyrodniczego. Gmina Kłaj graniczy terytorialnie z gminami: Niepołomice, Drwinia, Gdów i Bochnia.
– Cieszy fakt, iż małopolskie gminy dostrzegły problem i coraz częściej korzystają z szansy jaką dają unijne środki. Przykładem gmin, realizujących z pomocą unijnych dotacji wiele projektów z myślą o swoich mieszkańcach są Kłaj i Słaboszów, które sięgnęły po dotację na wymianę starych pieców – dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.