R e k l a m a

Uchwały „przeciw ideologii LGBT” szkodzą wszystkim – RPO pisze do marszałka Małopolski ws. środków z UE

-

Dla dobra i ochrony praw, ale wszystkich mieszkańców, organy które przyjęły dyskryminujące uchwały przeciwko tzw. „ideologii LGBT” powinny je niezwłocznie uchylić – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich do marszałków województw, na terenie których wciąż obowiązują te uchwały (to m.in. Małopolska). Jak wskazuje Adam Bodnar, w innym przypadku samorządom tym grozi utrata nowych funduszy unijnych.

RPO przypomina, że Komisja Europejska ostrzega przed tym od roku oficjalnie stojąc na stanowisku, że pięć samorządów wojewódzkich, które przyjęły uchwały „przeciwko ideologii LGBT” lub „Samorządowe Karty Praw Rodziny”, nie jest zdolna do zagwarantowania horyzontalnej zasady niedyskryminacji w implementacji funduszy unijnych.

– RPO z niepokojem przyjmuje te informacje jako kolejne świadectwo ryzyka utraty zaufania ze strony instytucji Unii Europejskiej oraz państw członkowskich UE do polskich samorządów terytorialnych – czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek do mediów. Przypomniano w nim słowa Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, wygłoszone w ramach orędzia unijnego we wrześniu 2020 r., która podkreśliła, że „bycie sobą nie jest ideologią, jest tożsamością […] Strefy wolne od LGBTI są strefami wolnymi od człowieczeństwa i nie ma na nie miejsca w naszej wspólnocie”.

Słowa Ursuli von der Leyen były zapowiedzią przyjętej wkrótce potem strategii Komisji Europejskiej „Unia równości. Strategia na rzecz równości osób LGBTIQ 2020-2025”, mającej na celu zagwarantowanie przestrzegania praw człowieka osób LGBTIQ na obszarze Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że jedną z zapowiedzi sformułowanych przez Komisję Europejską w tym dokumencie strategicznym jest zagwarantowanie przestrzegania zasady równości i niedyskryminacji we wszystkich politykach unijnych, w tym także w europejskich programach finansowania i wydatkowania funduszy UE.

Dlatego RPO zwrócił się do marszałków 5 województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego z pytaniem o to, jakie działania podjęli, by mieszkańcy nie stracili dostępu do środków z powodu dyskryminujących uchwał przyjętych przez niektóre samorządy.

Zobacz też: Małopolski sejmik przeciw LGBT. Zobacz TREŚĆ przyjętej deklaracji

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc