Komputer znów niepotrzebnie był włączony przez całą noc i zużył „trochę” prądu? Jest na to skuteczny sposób! Automatyczne wyłączenie komputera to czynność, którą warto zamienić w nawyk. Zobacz, kiedy warto ustawić automatyczny wyłącznik komputera i jak to właściwie zrobić.
Po co wyłączać automatyczne komputer?
Oczywiście, zdarza się że zależy nam na tym, aby sprzęt pozostał włączony, jeśli np. pobieramy duży plik lub gdy jeden z programów wciąż wykonuje jakieś działania. Nie oszukujmy się, czasem jednak komputer jest niepotrzebnie włączony, przez co zbędnie płacimy wyższy rachunek za prąd. W szczególności komputery stacjonarne i podłączone do nich peryferia (np. monitory, głośniki) mogą mieć spore zapotrzebowanie na energię. To samo tyczy się laptopa, wyłączenie go powoduje oszczędności energii, ale też i baterii. Wyrobienie sobie nawyku wyłączania urządzeń elektrycznych, jest więc korzystne z punktu widzenia ekonomicznego, ale i ekologicznego. Im mniej prądu zużyjemy, tym mniej zapłacimy w rachunku za energię, ale też mniej będzie mogło być w przyszłości wyprodukowane przez producentów prądu.
Warto zaplanować samoczynne wyłączenie komputera także z innych względów. Podczas wyłączenia (lub ponownego uruchomienia) komputera system operacyjny przeprowadza aktualizacje. Dzięki czemu wzrasta bezpieczeństwo naszych danych, po prostu system jest zaktualizowany o najnowsze łatki bezpieczeństwa. Ponownie uruchomiony komputer często też działa szybciej, podnosząc tym samym naszą wydajność lub po prostu nie wzbudza w nas frustracji z powodu zacinania się. Jak wiemy nie każdy z nas dysponuje sprzętem, który spełnia jego wszystkie wymagania. Krótko mówiąc dbamy tym samym o swoje samopoczucie następnego dnia.
Działanie komputera lub laptopa przez bardzo długi czas może też doprowadzić do jego awarii.
Czytaj także: Nowe modele laptopów
Czy zaplanowanie automatycznego wyłączenia jest trudne?
Zaplanowanie samoczynnego wyłączenia się komputera nie jest skomplikowane. Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie zewnętrznego programu, który umożliwi ustawienie samoczynnego wyłączenia komputera. Możemy jednak zrobić to również bez korzystania z dodatkowych aplikacji. W systemie Windows wystarczy otworzyć wiersz poleceń. W pasku wyszukiwania wpisujemy “cmd”, a następnie klikamy opcję “Uruchom jako administrator”. W polu tekstowym wystarczy wpisać komendę “shutdown s-t [sekundy]” – podając odpowiednią liczbę sekund. 3600 sekund to jedna godzina, po tym czasie nastąpi samoczynne wyłączenie zasilania komputera. Aby nie otwierać wiersza poleceń za każdym razem, takie polecenie możemy wpisać w nazwie skrótu na pulpicie. Wtedy dwukrotne kliknięcie w ikonę uruchomi proces.
Istnieje kilka programów, które ułatwiają ustawienie automatycznego wyłączenia laptopa lub komputera. Należą do nich aplikacje:
- Shutdown8
- Shutdown Timer Classic
- RTG NINJA
Jak zaplanować automatyczne wyłączenie komputera Apple? To równie proste, jak w Windowsie! Klikamy w logo Apple (lewy, górny róg ekranu) i wybieramy “Preferencje”. Następnie wybieramy ikonę “Oszczędzanie energii” i otwieramy opcję “Harmonogram”. Zaznaczamy, kiedy ma nastąpić wyłączenie zasilania i klikamy przycisk “OK”.
Chcesz przeczytać więcej informacji na temat automatycznego wyłączenia komputera? Znajdziesz je pod tym adresem: https://nano.komputronik.pl/n/automatyczne-wylaczanie-komputera/