Wczoraj (wtorek) około godz. 22:00, kiedy Sejm ostatecznie głosował uchwałę dotyczącą naprawy mediów publicznych, na sali nie było ponad 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jak się okazało, udali się oni do siedziby TVP, by tam „bronić demokracji”. W tej grupie były też posłanki z naszego okręgu wyborczego: Anna Pieczarka, Urszula Rusecka oraz Józefa Szczurek-Żelazko.
Przegłosowana uchwała dotyczy „przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych” i m.in. „wzywa wszystkie organy państwa Rzeczpospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu”.
W uzasadnieniu do uchwały wyliczono wiele „grzechów” mediów publicznych z ostatnich lat, uzasadniając, że „wysoce naganna i niedopuszczalna aktywność mediów publicznych naruszająca wszelkie możliwe standardy dziennikarskie i etyczne (…), doprowadziła nie tylko do wielokrotnych zniesławień i naruszeń dóbr osobistych, ale także krzywd i cierpień ludzkich”.
W debacie poprzedzającej głosowanie projektu w pierwszym czytaniu głos zabrała m.in. posłanka z naszego regionu Urszula Augustyn (Koalicja Obywatelska). Zobacz tutaj: Urszula Augustyn do PiS: Zniszczyliście język i media publiczne – WIDEO
Ostateczne głosowanie nad uchwałą odbywało się kilka minut po godz. 22:00. Na sali nie było wówczas większości parlamentarzystów PiS:
Podczas głosowania w #Sejm nad uchwałą dot. mediów publicznych nieobecnych było 109 parlamentarzystów PiS, w tym posłanki z naszego okr. wyborczego (15 – Tarnów) @Anna_Pieczarka_ @UrszulaRusecka i @SzczurekZelazko więc domyślam się, że one także są w siedzibie TVP na Woronicza👇 https://t.co/pP9YGVNozE
— Tomasz Stodolny (@Tomasz_Stodolny) December 19, 2023
Jak się szybko okazało, liczna grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości udała się do siedziby TVP przy ul. Woronicza, by tam, jak podkreślają we wpisach w mediach społecznościowych, „bronić polskich mediów”. Wśród tych parlamentarzystów znalazły się panie posłanki PiS z naszego okręgu wyborczego: Anna Pieczarka, Urszula Rusecka oraz Józefa Szczurek-Żelazko.
Natomiast panowie posłowie PiS reprezentujący nasz region – Norbert Kaczmarczyk i Wiesław Krajewski – zostali w Sejmie na głosowaniu.
Według informacji przekazywanych przez media, w nocy zdecydowano, że posłowie PiS będą pełnić w siedzibie PiS 10-osobowe dyżury.
Bronimy polskich mediów 🇵🇱 pic.twitter.com/DP7pDuNvCF
— Anna Pieczarka (@Anna_Pieczarka_) December 19, 2023
Bronimy #PLMedia 🇵🇱✌️w #TVP pic.twitter.com/TAzn3vNs3Z
— Józefa Szczurek-Żelazko (@SzczurekZelazko) December 19, 2023
Jak zagłosowała dziewiątka posłów z naszego regionu?
W ostatecznym głosowaniu nad uchwałą:
„Za” :
- Urszula Augustyn (KO)
- Robert Wardzała (KO)
- Piotr Górnikiewicz (TD-Polska2050)
- Władysław Kosiniak-Kamysz (TD-PSL)
„Przeciw”:
- Norbert Kaczmarczyk (PiS)
- Wiesław Krajewski (PiS)
Nie głosowali:
- Anna Pieczarka
- Urszula Rusecka
- Józefa Szczurek-Żelazko
Poniżej pełna treść przyjętej przez Sejm uchwały wraz z uzasadnieniem: