R e k l a m a

Jan Truś o zarobkach władz Gminy Bochnia: „Rozrzutność”. Było też o „zdjęciach na Facebooku” – WIDEO

-

– Szanowni mieszkańcy gminy Bochnia. Od jakiegoś już czasu jesteście bombardowani informacjami o sukcesach, niezwykłym skoku cywilizacyjnym gminy Bochnia… Przedstawię państwu liczby, które odkłamują tę powielaną informację, że żyjecie w super zarządzanej, najlepiej rozwijającej się gminie w Małopolsce – mówił podczas dzisiejszego briefingu prasowego Jan Truś, kandydat na wójta gminy Bochnia. Spotkanie z dziennikarzami zorganizowano naprzeciw budynku Urzędu Gminy Bochnia.

Jan Truś przywołując ranking MISTiA (Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji), który obejmuje 179 gmin, poinformował, że w ubiegłym roku Gmina Bochnia znalazła się w ogólnym zestawieniu na 57. miejscu (5. w powiecie bocheńskim), a w rankingu wydatków majątkowych na 1 mieszkańca na 133. miejscu (ostatnim w powiecie bocheńskim). Według przedstawionych informacji, w rankingu średniorocznych środków z UE na 1 mieszkańca było to 142. miejsce w Małopolsce (przedostatnie w powiecie bocheńskim).

Na konferencji kandydat na wójta zderzył te dane z zarobkami „kadry zarządzającej” – wójta, zastępcy wójta, sekretarza i skarbnika – porównując je z zarobkami analogicznych ekip w kilku okolicznych samorządach. – Dane pochodzą ze stron internetowych urzędów, są dokumentami ogólnie dostępnymi, zamieszczonymi w Biuletynie Informacji Publicznej. Ranking powstał na podstawie złożonych tam oświadczeń majątkowych za rok 2022 – wyjaśnił Jan Truś.

Przedstawione na konferencji dane (suma rocznych wynagrodzeń):

  • gmina miejsko-wiejska Niepołomice, 5-osobowy zarząd (burmistrz, 2 zastępców, sekretarz i skarbnik): 933 342 zł
  • Miasto Bochnia (5-osobowy zarząd): 925 261 zł
  • Gmina miejsko-wiejska Brzesko (4 osoby): 833 529 zł
  • Gmina miejsko-wiejska Miechów (4 osoby): 605 290 zł
  • Gmina wiejska Zielonki (4 osoby): 772 567 zł
  • Gmina Bochnia (4 osoby): 1 049 828 zł.

Jan Truś przywołał także dane z wieloletniej prognozy finansowej, z których wynika, że w ciągu dekady zaplanowana kwota długu wzrosła 10-krotnie z 6,9 mln zł do 66 mln zł.

W komentarzu dla dziennikarzy już po konferencji prasowej, Jan Truś poproszony o ocenę danych dotyczących kosztów utrzymania władz gminy Bochnia, ocenił: – Uważam to za rozrzutność. Gminy Bochnia nie stać na tak wysokie koszty ekipy, te kwoty są zdecydowanie za wysokie. Ja obiecuję, że takich kwot nie będzie, jeżeli zostanę wójtem – zadeklarował.

– A propos tego, że znajdujemy się przed urzędem gminy – dzisiaj sporo też mówiłem o „dobrym gospodarzu”… Szanowni państwo, wystarczy zobaczyć jak ten budynek wygląda i to też o czymś mówi (…) jeżeli brakuje środków, żeby poprawić przynajmniej wizerunek miejsca, w którym gospodarz tej gminy codziennie urzęduje, to też świadczy o takim nie do końca rozsądnym wydatkowaniu środków – dodał Jan Truś. – Uważam, że lepiej by było poprawić elewację tego budynku niż zrobić niejedną imprezę, która gdzieś się ulotnie za chwilę kończy i pozostają tylko wspomnienia i piękne zdjęcia na Facebooku… Nie o to chodzi – spuentował.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia