R e k l a m a

Niezwykłe nagranie: Młody wilk i jeleń razem w Puszczy Niepołomickiej [WIDEO]. Mamy komentarz leśnika

-

Jeden z pasjonatów przyrody spacerując o świcie po Puszczy Niepołomickiej miał okazję zarejestrować niezwykłe ujęcie, na którym wspólnie znalazły się młody jeleń i młody wilk…

Do spotkania doszło 5 maja 2024 roku, o godz. 5:10: – Będąc na ścieżce z dużej odległości zobaczyłem jelenia. Usiadłem na tyłku i zacząłem filmować, a on szedł w moim kierunku. Niespodziewanie pojawił się bohater na drugim planie który podążał za jeleniem… – relacjonuje autor nagrania.

– Spotkanie jelenia w Puszczy Niepołomickiej nie stanowi większego problemu, jest ich tutaj całkiem dużo. Spotkanie z wilkiem to już inna sprawa – komentuje Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice. – Co prawda wilki w naszym rejonie pojawiają się od czasu do czasu, gdyż znajdujemy ślady ich bytowania, ale bezpośrednie spotkania należą do rzadkości. Zwierzęta te starają się schodzić nam z drogi. Spotkanie z jeleniem i wilkiem w jednym czasie to już prawdziwe szczęście, którego można pogratulować, a jednocześnie trochę zazdrościć autorowi filmu – dodaje.

Niezwykłe wideo

Warto zobaczyć i… posłuchać – internauci zwracają bowiem uwagę na przepiękne odgłosy natury zarejestrowane na filmie.

Leśnik analizuje film

– Zwierzęta bardzo często wykorzystują leśne drogi do wędrówek lub rozejrzenia się po okolicy. Wędrując po Puszczy Niepołomickiej od wielu lat, często miewam sytuacje, że łosie, jelenie, sarny czy lisy swobodnie wchodzą na leśną drogę i zaczynają nią iść, lub zatrzymują się i rozglądają na wszystkie strony. To dla nich doskonałe miejsce obserwacyjne, tym bardziej, że dokoła gęste zarośla – opisuje leśne zwyczaje Michał Wieciech. – Wilki, będąc inteligentnymi zwierzętami, równie chętnie wybierają takie drogi do przemieszczania się po lesie. Po co tracić energię przedzierając się przez krzaki, jak można wygodnie iść?

– Jeleń z nagrania został uchwycony w momencie, gdy zaczął bacznie przyglądać się autorowi filmu. Całą uwagę skupił na obiekcie, który go zaniepokoił, co spowodowało, że nie zauważył zbliżającego się wilka. Dopiero gdy ten zbliżył się bardzo blisko, jeleń gwałtownie zareagował – analizuje M. Wieciech.

– A wilk czemu nie zauważył fotografa? Zapewne był skupiony na zapachach, tym bardziej że na takiej drodze jest mnóstwo różnych zapachów. Pamiętajmy też, że wilki nie mają sokolego wzroku, szczególnie w dzień. Widzą wtedy niezbyt ostro, a wyczulone są przede wszystkim na ruch. Dlatego mógł w ogóle nie zauważyć fotografa. Tym bardziej, że to młody osobnik, mało doświadczony – dodaje.

Czy wilki mogą być niebezpieczne dla człowieka?

– W pewnych sytuacjach owszem, ale pamiętajmy, że każde zwierzę, nie tylko dzikie, może stanowić zagrożenie, najczęściej wynikające z faktu zaskoczenia i próby obrony – wyjaśnia przedstawiciel Nadleśnictwa Niepołomice. I uczula: – Dlatego przy obserwacji dzikiej przyrody zachowajmy dystans, nie podchodźmy blisko aby za wszelką cenę zrobić zdjęcie. To nie tylko etyka obserwatora przyrody, ale również troska o nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy też, że dzika przyroda jest naprawdę dzika. Kieruje się swoimi prawami i instynktami, do których nie da się przypisać ludzkich zachowań i naszego przyjmowania świata.

Czy w Puszczy Niepołomickiej „idzie spotkać wilka”?

Takie pytanie Michał Wieciech usłyszał na Rynku w Bochni podczas pikniku ekologicznego, a odpowiedź możecie usłyszeć w poniższym filmie (po kliknięciu odtwarzanie rozpocznie się w momencie początku wypowiedzi):

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia