R e k l a m a

Puszcza Niepołomicka. Duże zagrożenie pożarowe, trwa akcja „Bezpieczny Las 2024”

-

Ze względu na niewielkie opady deszczu, suchą ściółkę leśną i wysokie temperatury, a co za tym idzie wysokie ryzyko pojawienia się pożaru, na terenie całej Polski od 27 maja do 5 czerwca będzie prowadzona akcja pod nazwą „Bezpieczny Las 2024”. Również na terenie Nadleśnictwa Niepołomice w Puszczy Niepołomickiej Straż Leśna oraz patrole Służby Leśnej będą szczególnie zwracać uwagę na to wszystko, co zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru.

– To nie jest przesadna ostrożność. 20 maja w Leśnictwie Kłaj pojawiło się zarzewie pożaru. Tylko dzięki szybkiej reakcji turysty, który poczuł w lesie dym, a następnie akcji gaśniczej przeprowadzonej przez OSP Stanisławice i PSP Bochnia ogień nie miał szans się rozprzestrzenić – zwraca uwagę Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice.

Przyczyna pożaru nie jest znana, jednak statystyki mówią o tym, że 99/100 pożarów powoduje działalność człowieka.

– W naszym nadleśnictwie prowadzone są obserwacje przez specjalny system monitoringu, gdzie niezależnie czy dzień wolny, czy roboczy, wykwalifikowany pracownik bacznie obserwuje teren leśny i nie tylko, pod kątem zauważenia dymu. Teren zaś patroluje Straż Leśna w specjalnym samochodzie patrolowo-gaśniczym, który jest przygotowany do gaszenia niewielkich pożarów – dodaje M. Wieciech.

„Apelujemy do wszystkich odwiedzających nasze nadleśnictwo o zachowanie czujności na oznaki pożaru, nieużywanie otwartego ognia (w to wchodzi również palenie wyrobów tytoniowych) oraz stosowanie się do zasad leśnego savoir-vivre” – proszą leśnicy.

Gdy zauważycie coś niepokojącego, to dzwońcie na 112 lub numer alarmowy nadleśnictwa 605 630 881.

Kliknij by powiększyć:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia