R e k l a m a

⚠ Uwaga na burze! Wydano ostrzeżenie II stopnia dla całej Małopolski

-

W związku z ostrzeżeniem meteorologicznym II stopnia o burzach wydanym przez IMGW-PIB dla całego naszego województwa Wojewoda Małopolski zawnioskował o nadanie alertu RCB. Ostrzeżenia zostały przekazane do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego oraz do wszystkich służb i straży.

Burze z gradem

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm. Przewiduje się porywy wiatru sięgające lokalnie do 90 km/h. Lokalnie może także wystąpić grad. To ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje dziś do godziny 22.00.

Ostrzeżenie hydrologiczne

IMGW-PIB wydał także ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Ostrzeżenie wydano ze względu na prognozowany – intensywny, punktowy – opad. Może on spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Pamiętaj o podstawowych zasadach zachowania podczas burz

RCB przypomina, że podczas burz należy:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważać podczas jazdy samochodem m.in. ze względu na mogące się łamać konary i drzewa.

Na długi weekend

IMGW-PIB także na najbliższe dni przewiduje dynamiczną sytuację pogodową: zapowiadane są ostrzeżenia meteorologiczne I i II stopnia o burzach.

Na posterunku

Podczas długiego weekendu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego – jak codziennie – pracują całodobowo.

O przypadkach, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, a także o konkretnych zdarzeniach i zagrożeniach należy niezwłocznie informować, dzwoniąc pod numery alarmowe: 112, 997 – Policja, 998 – Państwowa Straż Pożarna, 999 – Państwowe Ratownictwo Medyczne.

W ostatni Poniedziałek Wielkanocny krakowskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjęło ponad 5 tysięcy zgłoszeń za całą dobę. W ubiegłym roku w Boże Ciało operatorzy numerów alarmowych odebrali prawie 4,2 tys. połączeń.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc