R e k l a m a

Małopolska wciąż bez marszałka. „Radni zdradzili ideały PiS”. Będą przedterminowe wybory?

-

Wewnętrzne spory w PiS sprawiły, że Łukasz Kmita ponownie nie został wybrany nowym marszałkiem województwa małopolskiego. PiS ma w sejmiku nieznaczną większość, ale część radnych Prawa i Sprawiedliwości nie akceptuje tej kandydatury. – Ci, którzy nie uszanowali woli klubu, ale także woli pana prezesa, dziś spokojnie nie zasną – skomentował w nocy na portalu X Łukasz Kmita.

Wczorajsze obrady rozpoczęło przedstawienie jedynego kandydata na marszałka, zgłoszonego przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, Łukasza Kmity. Następnie radni przeszli do zadawania pytań. Głos w tej części posiedzenia zabrali: Grzegorz Małodobry, Stanisław Sorys, Miłosz Motyka, Krzysztof Nowak, Stanisław Pasoń, Bogdan Pęk i Lidia Gądek. Wypowiedzi radnych podsumował kandydat na marszałka Łukasz Kmita.

Głosowanie

W sejmiku jest 21 radnych wybranych z list PiS, więc teoretycznie mają większość – ale wyniki tajnego głosowania znów były nie po myśli kandydata.

W głosowaniu wzięło udział 38 radnych. Radni oddali 36 kart ważnych i 2 karty nieważne. Za kandydaturą Łukasza Kmity głosowało 17 radnych, 19 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W związku z tym kandydat nie otrzymał wymaganej większości głosów.

„Zdradzili ideały PiS”

Sprawa waśni i podziałów w małopolskim PiS oraz wydarzenia w sejmiku są szeroko komentowane przez media ogólnopolskie. Niedoszły marszałek, do którego radnych PiS przekonywał sam Jarosław Kaczyński, opublikował w nocy krótkie wideo-oświadczenie w mediach społecznościowych.

– Wiele osób pyta mnie o komentarz do sytuacji w sejmiku województwa małopolskiego. Zacznę od tego, że najważniejsze jest to, abyśmy dalej rządzili jako PiS. Ale myślę też, że ci radni, którzy nie uszanowali woli klubu, ale także woli pana prezesa, dziś spokojnie nie zasną, bo zdradzili ideały PiS. Szkoda, ale warto dać im szansę. Warto, aby się zreflektowali. PiS jest najważniejsze i PiS będzie rządzić w Małopolsce. Zrobimy wszystko, aby tak było – ocenił Łukasz Kmita.

Wcześniejsze wybory?

Wybrany w kwietniu sejmik ma coraz mniej czasu na wybranie nowego zarządu i marszałka województwa. Jeśli nie zrobi tego do 9 lipca („w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy”), to zgodnie z przepisami ulegnie rozwiązaniu i sensacyjnie czekają nas przedterminowe wybory.

W małopolskim sejmiku zasiada obecnie dwóch radnych z Bochni: Piotr Dziurdzia (PiS) i Krzysztof Nowak (KO).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc