Muzeum: W czwartek wykład o Kieżmarku, partnerskim mieście Bochni

-

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne z okazji 750. rocznicy nadania praw miejskich Kieżmarkowi – partnerskiemu miastu Bochni na Słowacji. Gościem będzie Erika Cintulová, dyrektor Muzeum w Kieżmarku, która wygłosi wykład pt. „Kežmarok – jego historia i współczesność”.

Herb Kieżmarku w przywileju z roku 1463 nadającym miastu prawo używania herbu (Muzeum w Kieżmarku).

„Miasto Kežmarok należy do najcenniejszych klejnotów Spisza. Już przy wjeździe ukazuje się przybyszowi w cudownej scenerii, ze wspaniałym pasmem Tatr Wysokich w tle. Do tego zachwycającego obrazu należą zaczarowane zaułki ulic, skarby architektury, jedyny w swoim rodzaju, niewyczerpany zdrój tajemniczych zdarzeń i losów ludzi, którzy w tym miejscu żyjąc, odcisnęli w nim niezapomnianą pieczęć. Tak o swoim mieście, które ujmuje gościa swoją niezwykłą aurą i swoistym genius loci, mówi Erika Cintulová – dyrektor Muzeum w Kieżmarku, świetna znawczyni jego dziejów, autorka wielu opracowań na ten temat.

Początki naszych kontaktów z muzeum kieżmarskim, tak zresztą jak miasta Bochnia ze słowackim miastem Kežmarok, sięgają 1993 roku. Od tego czasu zrealizowaliśmy wspólnie kilkanaście wystaw w Kieżmarku i w Bochni, uczestniczyliśmy także czynnie w innych formach działalności muzealnej (sesje naukowe, wykłady, publikacje w wydawnictwach naszych muzeów, „Muzealia” w Bochni „Dni Kultury Żydowskiej” w Kieżmarku). Był to, jak sądzimy, dobry sposób na wzajemne poznanie. Dzisiaj chcemy Państwu przybliżyć Kežmarok z okazji przypadającej w tym roku 750. rocznicy nadania mu praw miejskich.

Przypomnijmy, że otrzymało je z rąk króla Węgier Beli IV – ojca Kunegundy (Kingi), którą poślubił polski książę Bolesław V, zwany później Wstydliwym. Ten z kolei był, jak dobrze bochnianom wiadomo, wystawcą aktu lokacyjnego Bochni. Przedziwne związki, zaskakujące okoliczności, sprzed wieków i obecnie.

Abyście Państwo mogli w pełni skorzystać z proponowanego wykładu, każdy uczestnik spotkania otrzyma jego polski przekład. Język słowacki bowiem, choć tak bliski polskiemu, dostarcza, mimo wszystko, zaskakujących niespodzianek” (źródło: zaproszenie na spotkanie).

Ozdobnik muzyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bochni z klasy skrzypiec pani Ewy Olejniczak:

  • Julia Suchojad, G. Ph. Telemann – Fantazja na skrzypce solo nr 7, część I.
  • Jakub Adamczyk, J. S. Bach – Bourree i Giga z III partity E-dur na skrzypce solo.

Ze szkołą współpracuje: Základná umelecká škola Antona Cígera w Kieżmarku.

Czwartkowe Spotkanie Muzealne
Muzeum im. St. Fischera w Bochni
Rynek 20, Bochnia
10 października, godz. 17.30

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

3,5 miliona złotych na powiatową inwestycję w Stradomce i Nieszkowicach Małych

W obecności starosty bocheńskiego Adama Korty oraz członka zarządu Rafała Rudki podpisano w Starostwie Powiatowym w Bochni umowę na rozbudowę drogi powiatowej...

Nowy Wiśnicz. Pijany 24-latek za kierownicą. Miał prawie 3 promile

Służbowym samochodem, z kolegami, pojechał na przejażdżkę do sklepu. Na parkingu uderzył w osobowego chevroleta. Dzięki reakcji poszkodowanego i świadków zdarzenia,...

W czwartek w Muzeum spotkanie pt. „Wzdłuż naszych granic”

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na spotkanie z cyklu „Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni”. W czwartek...

Bochnia. Co z drugim etapem łącznika? Poseł zachęca do rozmów

Budowę drogi łączącej autostradowy węzeł "Bochnia" z drogą krajową nr 94 podzielono na dwa etapy. Dla pierwszego właśnie niedawno wyłoniono wykonawcę i...

Bochnia. Ogłoszono przetarg na remont Orlika. Naprawią boisko w tym roku?

Bocheński magistrat ogłosił przetarg na wykonanie remontu boiska sportowego na os. Niepodległości. Czy uda się zrealizować prace jeszcze w tym roku?

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2019

20lis17:30Wieczór moniuszkowski u Bochniaków

21lis14:30Pochówek szczątków partyzanta "Paska"

21lis17:3019:00Wykład "Wzdłuż naszych granic"

23lisCały dzień24Akcja pomocy "Wszyscy dla Górala"

28lis09:0014:00Sesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,902FaniLubię
657ObserwującyObserwuj
449SubskrybującySubskrybuj
X