Muzeum: W czwartek wykład o Kieżmarku, partnerskim mieście Bochni

-

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne z okazji 750. rocznicy nadania praw miejskich Kieżmarkowi – partnerskiemu miastu Bochni na Słowacji. Gościem będzie Erika Cintulová, dyrektor Muzeum w Kieżmarku, która wygłosi wykład pt. „Kežmarok – jego historia i współczesność”.

Herb Kieżmarku w przywileju z roku 1463 nadającym miastu prawo używania herbu (Muzeum w Kieżmarku).

„Miasto Kežmarok należy do najcenniejszych klejnotów Spisza. Już przy wjeździe ukazuje się przybyszowi w cudownej scenerii, ze wspaniałym pasmem Tatr Wysokich w tle. Do tego zachwycającego obrazu należą zaczarowane zaułki ulic, skarby architektury, jedyny w swoim rodzaju, niewyczerpany zdrój tajemniczych zdarzeń i losów ludzi, którzy w tym miejscu żyjąc, odcisnęli w nim niezapomnianą pieczęć. Tak o swoim mieście, które ujmuje gościa swoją niezwykłą aurą i swoistym genius loci, mówi Erika Cintulová – dyrektor Muzeum w Kieżmarku, świetna znawczyni jego dziejów, autorka wielu opracowań na ten temat.

Początki naszych kontaktów z muzeum kieżmarskim, tak zresztą jak miasta Bochnia ze słowackim miastem Kežmarok, sięgają 1993 roku. Od tego czasu zrealizowaliśmy wspólnie kilkanaście wystaw w Kieżmarku i w Bochni, uczestniczyliśmy także czynnie w innych formach działalności muzealnej (sesje naukowe, wykłady, publikacje w wydawnictwach naszych muzeów, „Muzealia” w Bochni „Dni Kultury Żydowskiej” w Kieżmarku). Był to, jak sądzimy, dobry sposób na wzajemne poznanie. Dzisiaj chcemy Państwu przybliżyć Kežmarok z okazji przypadającej w tym roku 750. rocznicy nadania mu praw miejskich.

Przypomnijmy, że otrzymało je z rąk króla Węgier Beli IV – ojca Kunegundy (Kingi), którą poślubił polski książę Bolesław V, zwany później Wstydliwym. Ten z kolei był, jak dobrze bochnianom wiadomo, wystawcą aktu lokacyjnego Bochni. Przedziwne związki, zaskakujące okoliczności, sprzed wieków i obecnie.

Abyście Państwo mogli w pełni skorzystać z proponowanego wykładu, każdy uczestnik spotkania otrzyma jego polski przekład. Język słowacki bowiem, choć tak bliski polskiemu, dostarcza, mimo wszystko, zaskakujących niespodzianek” (źródło: zaproszenie na spotkanie).

Ozdobnik muzyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bochni z klasy skrzypiec pani Ewy Olejniczak:

  • Julia Suchojad, G. Ph. Telemann – Fantazja na skrzypce solo nr 7, część I.
  • Jakub Adamczyk, J. S. Bach – Bourree i Giga z III partity E-dur na skrzypce solo.

Ze szkołą współpracuje: Základná umelecká škola Antona Cígera w Kieżmarku.

Czwartkowe Spotkanie Muzealne
Muzeum im. St. Fischera w Bochni
Rynek 20, Bochnia
10 października, godz. 17.30

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

MDK: Konkurs plastyczny „Pejzaż”

Miejski Dom Kultury w Bochni ogłosił konkurs plastyczny „Pejzaż”. Zachęca tym samym dzieci i młodzież do przyglądnięcia się otoczeniu, temu najbliższemu -...

Nowa zieleń na os. Smyków i BSAG. Drzewa i krzewy za prawie 130 tys. zł

Bochnia zakończyła realizację dwóch zadań inwestycyjnych polegających na zagospodarowaniu zielenią izolacyjną terenów zlokalizowanych na osiedlu Smyków i w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej....

DKF: „Pavarotti” – biografia „prostego chłopca” z Modeny

W czwartek 24 października Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza na niezwykle poruszającą historię ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów - Luciano Pavarottiego. Film...

Pożar stolarni w Gawłowie. Ogień gasiło 14 zastępów strażaków – ZDJĘCIA

14 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaśniczej prowadzonej dziś od świtu w Gawłowie (gmina Bochnia). W ogniu stanęła miejscowa stolarnia.

Bochnia. Ruch okrężny przy komendzie straży pożarnej już za kilka miesięcy? – WIDEO

Możliwe, że już w I kwartale przyszłego roku na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście zostanie wprowadzony tymczasowy ruch okrężny. Jeśli...

Artykuły promocyjne

Stanisław Bukowiec: Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo! Za nami wybory parlamentarne, w których wzięła udział rekordowa (61,74%) liczba Polaków,...

Ryszard Drożdżak. Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo, wybory parlamentarne za nami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie duża ilość osób...

Rzezawa. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców

Jesteś mieszkańcem Gminy Rzezawa? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach w jednej z siedmiu specjalizacji:

Pierwszy zielony dach w Bochni powstał na os. Panorama

Na rozrastającym się osiedlu Panorama we wschodniej części miasta pojawił się pierwszy w Bochni obiekt, na którym...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

październik, 2019

24paź19:0022:00DKF: „Pavarotti”

27paź14:0016:00Spacer po cmentarzu

27paź17:0025-lecie Orkiestry Baczków

28paź19:30Spotkanie z Robertem Makłowiczem

31paźCały dzieńSesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,610FaniLubię
650ObserwującyObserwuj
X