R e k l a m a

Burmistrz Bochni: „Podstawowym czynnikiem wywołującym smog jest mgła”

-

Powoli wchodzimy w okres, w którym „smog” staje się gorącym tematem. Na Facebooku jeden z internautów zaczepił burmistrza Bochni wklejając screeny z danymi z czujników jakości powietrza i prowokacyjnie zagadnął: „Może w końcu zacznie Pan działać w tej materii…”. Stefan Kolawiński odpisał prezentując nieco kontrowersyjną teorię.

– Co będzie Panie Burmistrzu jak się zrobi zimniej..? Strach się bać. Może w końcu zacznie Pan działać w tej materii… – zagadnął pan Wojciech.

Podstawowym czynnikiem wywołującym smog Panie Wojciechu jest mgła. Na to nie ma wpływu nikt – odpowiedział Stefan Kolawiński, po czym wyjaśnił, że Bochnia „już od dawna prowadzi program wymiany starych, kopcących źródeł ciepła na nowe, ekologiczne rozwiązania”. Po szczegóły zaprosił internautę do urzędu miasta po więcej informacji i pomoc w pozyskaniu dotacji na wymianę pieca.

– Zapewniam również o intensywnych kontrolach prowadzonych przez Straż Miejską, dla której jednym z priorytetów jest ochrona naszej atmosfery, szczególnie w czasie występujących obecnie mgieł i braku ruchu powietrza, czyli warunków bezwietrznych – dodał Stefan Kolawiński.

„Kuriozalna teoria”

Wpis burmistrza wzbudził co najmniej mieszane uczucia.

Mgła to zły winowajca, proszę poszukać lepszego. Mgła to bardzo małe kropelki wody zawieszone w powietrzu. A od kiedy woda (H2O), w dowolnym stanie skupienia, sama w sobie jest zanieczyszczeniem??? Kuriozalna teoria – oceniła pani Małgorzata.

Mgła? Poważnie? Dziwne, że w dniach bezmgielnych poziom pm 2.5 oraz pm10 przekracza często normy o kilkaset %” – zauważył internauta Ireneusz, dodając: Robi Pan wszystko żeby szukać winnych, nawet we mgle, a nie szukać rozwiązań. Zdaje sobie Pan jaki wpływ na zdrowie ma smog? Więc czy to mgła czy nie mgła, skraca Pan życie mieszkańców swoim podejściem do sytuacji.

Czym jest smog?

Definicja za Airly.eu:

Słowo “smog” to mieszanka angielskich słów: “smoke”, czyli “dym” oraz “fog”, czyli “mgła”. Ta zbitka wyrazowa rozpowszechniła się na świecie, idealnie określając zjawisko. Można powiedzieć, że smog jest właśnie taką sztuczną mgłą, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz pewnych niesprzyjających okoliczności przyrody.

Smog powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami, powstającymi w efekcie działalności człowieka. Odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat czy ogólne uwarunkowania terenu.

Więcej na ten temat TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia