W środę DKF: Film „Ostatnia góra” i spotkanie z Dariuszem Załuskim

-

Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza w środę 30 października na spotkanie z wybitnym himalaistą, zdobywcą pięciu ośmiotysięczników i jednocześnie reżyserem filmu „Ostatnia góra” – Dariuszem Załuskim.

Akcja „Ostatniej góry” rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, którą przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze…

Program spotkania:

  • godz. 19:00 – film „Ostatnia góra” (bilety 10 zł i 5 zł);
  • godz. 20:30 – spotkanie z Dariuszem Załuskim (wstęp wolny).

Zdecydowanie jest to jeden z najwybitniejszych filmów nagranych kiedykolwiek na tak dużej wysokości” (Daniel Jaszcz, danieljaszcz.blog).

Wykracza poza stereotypowy film górski dostępny tylko nielicznym pasjonatom. Na całe szczęście nie popada w banały odwiecznego konfliktu człowieka i natury. Załuski skupia się przede wszystkim na zespole ludzkim jako takim, koncentrując się na analizie procesów dekompozycji, jakie w nim zachodzą” (Michał Mielnik, Głos Kultury).

Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów.

Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę.

Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.

Dariusz Załuski – reżyser, himalaista, urodził się 4 sierpnia 1959 roku w Warszawie. Jest polskim alpinistą, himalaistą, taternikiem, a także reżyserem, scenarzystą i fotografem. Zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Załuski tworzy głównie dokumenty o tematyce górskiej. Jego przygoda z filmem górskim rozpoczęła się w 1997 roku od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Obecnie ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wielu czołowych polskich i zagranicznych himalaistów.

Filmografia:

  • „Ostatnia góra” (2019)
  • „Lago de los Polacos (2015)
  • „Two on K2” (2013)
  • „Bieg Kukuczki” (2010)
  • „Moje Camino” (2008)
  • „Everest. Przesunąć horyzont” (2006)
  • „Ciao Martina” (2004)

„Ostatnia góra” i spotkanie z Dariuszem Załuskim
30 października (środa), godz. 19:00 (film), 20:30 (spotkanie)
Kino Regis, ul. Regis 1, Bochnia
Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u.
Zrealizowano przy wsparciu PISF.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2023