Oszustom wciąż się udaje. 73-latka straciła 300 tys. złotych

-

W zeszłym tygodniu ostrzegaliśmy, że do mieszkańców Bochni dzwonią oszuści próbujący okraść ich metodą „na wnuczka”. Na szczęście na Bocheńszczyźnie nikt nie dał się nabrać, ale w nieodległym Tarnowie – już tak. Zmanipulowana 73-letnia kobieta przekazała oszustom swoje loginy i hasła do kont bankowych. W ten sposób straciła część swoich oszczędności w wysokości 300 tysięcy złotych.

Kobieta uwierzyła w zmyśloną historię, iż ma do czynienia z prawdziwym funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), który prowadzi działania przeciwko grupie hakerów okradających konta bankowe starszych osób.

Zmanipulowana seniorka przekazała przestępcy hasła i loginy dostępowe do własnych kont, z których przelał on kilkaset tysięcy złotych na swój rachunek. Dodajmy, że kobieta była bliska utraty całych oszczędności, na szczęście na czas zadziałała blokada kont.

Sprawą zajmują się już śledczy z tarnowskiej komendy miejskiej i prokuratury. Apelujemy do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności w kontaktach z osobami obcymi. Oszuści z pewnością będą próbować zmanipulować kolejne osoby – bo choć świadomość społeczna rośnie, to wciąż są w stanie trafić na ofiary (najczęściej osoby starsze), które z różnych przyczyn zawodzi instynkt i czujność.

Seniorzy pamiętajcie:

– pod żadnym pozorem nie przekazujcie pieniędzy osobom, których nie znacie, nawet jeśli podają się za policjantów, pracowników prokuratury, członków rodzin. Nie przekazujcie takim osobom danych wrażliwych czyli np. waszych danych osobowych, adresów, informacji o posiadanych kontach bankowych czy stanu Waszych oszczędności.

– Policja, CBŚP czy prokuratura nigdy nie informuje o swoich działaniach przez telefon. Nigdy zatem te Instytucje nie poproszą o przekazanie pieniędzy, czy wrażliwych danych.

– w razie kontaktu z funkcjonariuszami – żądajcie okazania legitymacji służbowej. Możecie również sprawdzić ich autentyczność – dzwoniąc na policję – pamiętajcie o rozłączeniu połączenia z poprzednim rozmówcą.

– w razie prośby o pomoc finansową np. ze strony wnuczków – zawsze wykonaj telefon do bliskich i upewnij się, że masz do czynienia z prawdziwym wnuczkiem.

– w razie jakichkolwiek wątpliwości w kontaktach z obcymi, jeśli sprawca próbował Was oszukać lub to zrobił – jak najszybciej poinformujcie o tym fakcie Policję!

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

styczeń, 2021

23,489FaniLubię
882ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj
X