Os. Niepodległości. Co zbudują po rozbiórce przedszkola?

-

Burmistrz Bochni w końcu zdecydował, w jakim kierunku powinna pójść odbudowa miejskiego przedszkola na os. Niepodległości. Trwa poszukiwanie firmy, która przygotuje koncepcję, a potem zaprojektuje nowy obiekt.

Przedszkole zostało zamknięte wiosną bieżącego roku ze względu na zły stan techniczny budynku – placówka oraz dzieci zostały tymczasowo przeniesione do sąsiedniej Szkoły Podstawowej Nr 7. Sam obiekt przeznaczono do rozbiórki.

„Odbudujemy to przedszkole”

Gdy w marcu władze miasta w kryzysowej sytuacji (przedszkole zamknięto z dnia na dzień) spotkały się z rodzicami przedszkolaków, Stefan Kolawiński deklarował: – Odbudujemy to przedszkole. I to nie tak, że będziemy to budować 5 lat, albo w ogóle nie wiadomo kiedy zaczniemy. Zobacz: Burmistrz stanowczo: „Odbudujemy to przedszkole”

Pod koniec września na sesji rady miasta okazało się, że sprawa jest niemal w tym samym miejscu (z wyjątkiem tego, że miasto ma pozwolenie na rozbiórkę obiektu). A burmistrz zastanawiał się: – Pytanie jest takie, czy przedszkole musi być w tym samym miejscu działki? Czy należy myśleć tylko w takiej kategorii, że zlokalizujemy tam przedszkole? A może trzeba myśleć, żeby wykorzystać obiekt dla czegoś więcej niż tylko przedszkole. Mamy do rozwiązania problem związany z bytnością seniorów, mamy również problem związany ze świetlicą osiedlową i przychodnią. Trzeba o tych rzeczach myśleć.

Takie podejście gorzko skomentował wtedy radny Jan Balicki. – To co pan burmistrz powiedział (…) powiem szczerze, że mnie trochę rozbroiło. Ta sytuacja trwa tam już ponad pół roku. Po naszych wnioskach, aby nie potraktować tego jak siódme nieszczęście, ale pewnego rodzaju prezent od natury – że wreszcie można tam zrobić obiekt, który będzie wypełniał funkcję przedszkola, klubu seniora, może nawet element służby zdrowia – myślałem, że jesteśmy na takim etapie, że przynajmniej zostało to zlecone do przygotowania projektu, a z pana wypowiedzi wynika, że dalej będziemy zastanawiali się nad koncepcją. Tego już nie rozumiem…

Budynek dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym

Wygląda na to, że w sprawie wreszcie coś drgnęło. W zeszłym tygodniu miasto w ramach rozeznania rynku zaczęło szukać wykonawcy koncepcji, a potem opracowania projektowego nowego obiektu. Z dokumentów wynika też, że podjęto decyzje, w jakim kierunku pójdzie odbudowa obiektu – koncepcja opracowywana przez firmę powinna obejmować miedzy innymi:

  • wizualizację budynku dwukondygnacyjnego wraz z użytkowym poddaszem,
  • budynek przeznaczony na pobyt 120 dzieci, wraz z zapleczem kuchennym,
  • zagospodarowanie terenu między innymi plac zabaw, parking 5 do 10 samochodów (wymagany warunkami technicznymi).

Powyższe oznacza równocześnie, że zrezygnowano z rozważanej wcześniej wizji budowy przedszkola „modułowego”.

Terminy

Zgodnie z dokumentacją termin realizacji samej koncepcji to 20 grudnia 2019 r. Jeżeli koncepcja zostanie zaakceptowana przez urząd, firma w ramach tego samego zlecenia będzie miała wykonać opracowanie projektowe (do 31 lipca 2020). Sama realizacja inwestycji będzie możliwa najwcześniej w 2021 roku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022