R e k l a m a

Bocheński szpital z nową karetką – ZDJĘCIA i WIDEO

-

Szpital Powiatowy w Bochni ma nową karetkę. Ambulans z wyposażeniem kosztował ok. 440 tys. zł. Zdecydowana większość tej kwoty (400 tys. zł) to dotacja z ministerstwa zdrowia w ramach ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”.

Nowy nabytek to mercedes z napędem na cztery koła. Na wyposażeniu jest m.in. respirator, defibrylator i urządzenie do masażu serca.

Pojazd będzie działał w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W powiecie bocheńskim rozlokowanych jest 5 Zespołów Ratownictwa Medycznego (w Dziewinie, Muchówce, Trzcianie i 2 przy szpitalu w Bochni).

Zespoły wykorzystują na zmianę 8 karetek. Najstarsza z nich jest z 2005 roku. Obecnie zakupiony ambulans zastąpił 18-letni pojazd, który przejechał prawie 0,5 mln km. Teraz będzie służył do transportu medycznego.

W sumie nasze Zespoły Ratownictwa Medycznego miesięcznie wykonują ponad 13,5 tys. km realizując ponad 700 interwencji. Na marginesie powiem, że np. zespoły bojowe straży pożarnej realizują 164 wyjazdy miesięcznie. To pokazuje jak systematyczna wymiana sprzętu jest istotna dla ratowania życia – podkreślił podczas przekazania ambulansu Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Personel zatrudniony w Zespołach Ratownictwa Medycznego to osoby, które mają pierwszy kontakt z pacjentami w przypadku wypadków, urazów, nagłych zdarzeń. To są osoby, które pierwsze udzielają pomocy medycznej, pierwsi mają kontakt z pacjentem i od ich skuteczności, działania, profesjonalizmu i zaangażowania zależy bezpośrednio życie pacjentów, a pośrednio także dalszy proces leczenia i życie w przypadku pacjentów, którzy są przetransportowani do szpitala. Od ich działania zależy późniejsze leczenie na etapie szpitala – zwrócił uwagę Jarosław Kycia.

W przypadku naszego szpitala personel jest bardzo profesjonalny i nie mamy czego się wstydzić. Jest dużo pochwał, jeśli chodzi o funkcjonowanie personelu. Ale, żeby personel mógł skutecznie realizować swoje zadania to wysokiej klasy sprzęt medyczny musi wspierać działanie tego personelu. Takim sprzętem w przypadku Zespołów Ratownictwa Medycznego są wysokiej klasy ambulanse wyposażone w dodatkowy sprzęt. Tego czasami nie widać, ale to nie tylko samochód, ale również sprzęt, który ten ambulans posiada. Jeden z ratowników powiedział mi, że to są takie mini oddziały intensywnej terapii – powiedział Jarosław Kycia.

Prezentacji nowej karetki dokonano w piątek w obecności m.in. Józefy Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, starosty bocheńskiego Adama Korty, członków zarządu powiatu bocheńskiego, radnych powiatowych i pracowników szpitala.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia